Nowy Tomyśl: PKP wybudują nowy dworzec. Będzie niewielki i dostosowany do potrzeb mieszkańców Nowego Tomyśla

Czytaj dalej
Fot. PKP
Norbert Kowalski

Nowy Tomyśl: PKP wybudują nowy dworzec. Będzie niewielki i dostosowany do potrzeb mieszkańców Nowego Tomyśla

Norbert Kowalski

PKP wybudują nowy dworzec w Nowym Tomyślu. Ma być nowoczesny, wygodny i przede wszystkim dostosowany do potrzeb mieszkańców Nowego Tomyśla. Dworzec powstanie w ramach projektu Innowacyjne Dworce Systemowe.

Polskie Koleje Państwowe już od jakiegoś czasu prowadzą projekt zakładający budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. Tym razem PKP podpisały umowę na budowę kolejnych dziewięciu dworców, w tym także w Nowym Tomyślu w województwie wielkopolskim.

– Innowacyjne Dworce Systemowe to projekt, który pozwala na poprawę komfortu podróżnych w mniejszych miejscowościach

– mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Czytaj też: Nowy rozkład jazdy PKP od 1 września 2019. PKP rozkład - zmiany. Sprawdź jak pojadą pociągi Intercity, TLK, Przewozy Regionalne

– Nowe dworce zostaną wybudowane w miejscu obecnych obiektów przeznaczonych do rozbiórki lub w ich pobliżu. Przy podjęciu decyzji o ich lokalizacji braliśmy pod uwagę potrzeby lokalnej społeczności. Kierowaliśmy się także optymalizacją kosztów utrzymania budynków, dlatego w nowych dworcach zastosowane zostaną rozwiązania proekologiczne – to już z kolei słowa Małgorzaty Zielińskiej, członka zarządu PKP S.A.

Dworzec, który powstanie w Nowym Tomyślu będzie miał ponad 70 metrów kwadratowych powierzchni. W środku znajdzie się klimatyzowana poczekalnia, toalety, pomieszczenia kas biletowych i niewielka przestrzeń komercyjna.

W budynku dworca zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (CCTV, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce będą również przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych).

Ponadto w dworcach zostaną zamontowane systemy do odzysku wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet.

Oświetlenie będzie oparte o oprawy LED, przy czym energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowane na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie - informują przedstawiciele PKP S.A.

Budowa dworca w Nowym Tomyślu powinna ruszyć w 2020 roku i zakończyć się na przełomie 2020/2021 roku.

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.