Nudzisz się? Zacznij czytać Śląsk Plus. Nie pożałujesz

Czytaj dalej
Fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Maria Zawała

Nudzisz się? Zacznij czytać Śląsk Plus. Nie pożałujesz

Maria Zawała

W czerwcowy piątek, jak co tydzień mamy dla Was ponad 30 ciekawych tekstów, filmów i infografik. Klikajcie, a znajdziecie antidotum na nudę.

Za oknem gorąco, więc z pewnością wypoczywacie na łonie natury. Jeśli nie macie pomysłu, co robić, w ten ciepły czerwcowy weekend, zajrzyjcie do naszych propozycji.

Nie warto siedzieć w domu! Prezentujemy Wam 12 imprez w województwie śląskim, na które warto się wybrać. Zobaczcie koniecznie na naszej interaktywnej mapie.

Szukacie większych wrażeń? Podpowiadamy. Można spróbować wydostać się... z pokoju. Tak, tak, to czasem może być nie całkiem łatwe. Wyobraźcie sobie ten półmrok. Na biurku i podłodze porozrzucane papiery. Jakieś poplamione zeszyty, książki z pozaginanymi kartkami. W akwarium zamiast rybek kłębi się coś nieokreślonego. Uważajcie, może to "coś" jest jadowite. Pełno buteleczek, menzurek. Co w nich jest, arszenik? Lepiej nie wąchać. Zastanawiacie się, co to takiego. To jedno z wielu pomieszczeń typu escape room, a Wy bierzesz udział w grze, która podbija miasta Śląska i Zagłębia.

Spokojnie. Każdy wchodzi tam dobrowolnie. Sam prosi, by przekręcono za nim klucz w drzwiach...

Mało wrażeń? Czytajcie dalej.

Np. o pewnym Hajerze z Katowic, który od 15 lat objeżdża świat bez biur podróży. Właśnie wydał nową książkę. Hindukusz, Himalaje, Karakorum – w tych trzech krótkich słowach Mieczysław Bieniek, Hajerem zwany odpowiedział swej zatroskanej żonie na pytanie o to, gdzie będzie można go namierzyć podczas jego wyprawy do Dalajlamy. I to jedno zdanie w gruncie rzeczy pokazuje, jak wyglądają rajzy byłego górnika katowickiej kopalni Wieczorek. Pełen spontan, dużo improwizacji, żadnych tam biur podróży i zorganizowanych wyjazdów pod okiem przewodnika. Doprawdy, wielki z niego oryginał.

Podobnie jak artysta z Rybnika, który wysłał kopalnie... w kosmos. Górnictwo podupada, przemija. Kopalnie znikają powoli z krajobrazu Górnego Śląska – zauważył pewnego dnia Artur Musioł, młody fotograf z Rybnika, absolwent ASP we Wrocławiu, który kopalniane szyby w bajeczny sposób wykreował.

Nie zabraknie też poważnych tematów. Zobaczcie na interaktywnej mapie jak wygląda kolejny otwarty węzeł na DTŚ. Ostatni odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, czyli powstający właśnie G2 w śródmieściu Gliwic, będzie naszpikowany obiektami inżynieryjnymi. Średnicówka będzie w tym miejscu przypominać siebie z centrum Katowic – bieg obok miejskich ulic, liczne zjazdy i węzły, skrzyżowania, no i oczywiście 500-metrowy tunel. Co jest więc takiego istotnego w otwartym w ubiegły piątek węźle z DK88 i ul. Portową? Kilka kwestii. Porównajcie go z innymi węzłami drogowymi.

Przyglądamy się także rezydencjom prezydenta RP. Sprawdzamy, ile będzie ich miał wkrótce Andrzej Duda. No i czy wiślańscy górale polubią go tak jak Bronisława Komorowskiego? Zapraszamy do lektury. Ciekawostki z regionu, interaktywne mapy, filmy i zdjęcia jak co tydzień w Śląsk Plus.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.