O. Rydzyk dostanie 700 tysięcy od MSZ [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Maciej Czerniak

O. Rydzyk dostanie 700 tysięcy od MSZ [wideo]

Maciej Czerniak

Szkoła o. Rydzyka poprowadzi ośrodek debaty międzynarodowej.

Pieniądze mają trafić na konto Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w latach 2016-2018. To skutek wygranej w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na promocję polskiej polityki zagranicznej.

Szkoła Rydzyka chce dbać o wizerunek Polski

Toruńska uczelnia przez trzy lata będzie prowadziła Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Na ten właśnie cel resort przyznał WSKSiM ponad 700 tys. zł dotacji. Idea RODM powstała jeszcze w 2012 roku, kiedy to MSZ wystąpiło z inicjatywą utworzenia takich obywatelskich inicjatyw w całej Polsce. Na co konkretnie pójdzie dotacja przyznana szkole Tadeusza Rydzyka?

- Zostanie przeznaczona na inicjatywy informacyjne i edukacyjne, między innymi na organizację debat i konferencji, współpracę z mediami, działania informacyjno-edukacyjne o charakterze warsztatowo-wykładowym - wylicza Kamil Kobyliński z WSKSiM. - Mają one na celu podniesienie wiedzy i kompetencji z tematyki związanej z priorytetami polskiej polityki zagranicznej.


"Przejaw dyskryminacji" czy "spłacanie rachunków politycznych"? Spór o pieniądze dla uczelni o. Rydzyka

Na stronie internetowej uczelni próżno jednak szukać konkretnych informacji o przeznaczeniu przyznanych pieniędzy. „(...) w 2016 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej przy WSKSiM w Toruniu zostaną podjęte tematy zgodne z bieżącymi priorytetami polskiej polityki zagranicznej, m.in. dotyczące polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy, wkładu polskich uczonych, odkrywców, inżynierów w osiągnięcia cywilizacji zachodniej i rozwój technologiczny świata, wkładu Polaków w ratowanie Żydów w okresie niemieckiej okupacji Polski w II wojnie światowej, budowania wizerunku Polski za granicą” - czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie wyższej szkoły.

Dotacja zostanie przeznaczona na budowanie wizerunku Polski za granicą

Pieniądze dla stróżów wyborów

Oprócz WSKSiM - jak informuje „Rzeczpospolita” - pieniądze od resortu spraw zagranicznych otrzymają również stowarzyszenia Solidarni 2010 i Ruch Kontroli Wyborów (RKW). Ta ostatnia z wymienionych instytucji dostanie prawie 1,4 mln zł.

Czym zajmuje się RKW? Ruch powstał po wyborach 2014 roku, które wielu zwolenników Prawa i Sprawiedliwości do dzisiaj określa jako sfałszowane. RKW stawia sobie za cel pilnowanie porządku wyborczego. Teraz do jego zadań należeć będzie również prowadzenie RODM.

- Do naszych zadań należy dokonanie zmiany systemu kleptokracji i fasadowej demokracji. System ten, dopóki będzie istniał, będzie więził Polskę i ograniczał jej suwerenność - mówi Jerzy Targalski, prezes RKW. - Bo niemożliwa jest kleptokracja i fasadowa demokracja bez poparcia sił zewnętrznych. Zmiana tego systemu jest konieczna do zbudowania niepodległego państwa, które nie będzie pod protektoratem Niemiec i Rosji.

Będzie nowa droga do kościoła

To nie pierwszy raz - od kiedy u władzy jest PiS - gdy Tadeuszowi Rydzykowi przyznawane są potężne pieniądze. Warto przypomnieć wyrok, który zapadł w lutym w Warszawie. Sąd zaakceptował wtedy porozumienie między fundacją Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Fundacji przyznano wtedy 26 mln zł.


Jest ugoda. 26 milionów złotych odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka

Sprawa zaczęła się w 2007 roku. Wtedy to fundacja o. Rydzyka otrzymała od NFOŚiGW dofinansowanie w wysokości 27 mln zł. Pieniądze miały zostać przeznaczone na badania nad możliwościami pozyskiwania wód geotermalnych w okolicy Torunia. W 2008 roku nowy zarząd NFOŚiGW cofnął wydane wcześniej pozwolenie.

- Sąd stwierdził, że NFOŚiGW wypowiedział nam umowę niezgodnie z prawem, niezgodnie z zasadami współżycia społecznego - komentowała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

A pod koniec czerwca Tadeusz Rydzyk zdołał nakłonić władze Torunia, aby doprowadziły do remontu drogi, która wiedzie do Wyższej Szkoły Medialnej. Koszt inwestycji wynieść ma 1,7 mln zł i został uwzględniony w tegorocznym budżecie. Remont już trwa. Nowa droga będzie też prowadzić do powstałego niedawno kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Droga Starotoruńska jest drogą gminną służącą mieszkańcom, a także turystom - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.