O tym, że pistozaury miewały problemy ze zdrowiem

Czytaj dalej
Fot. Dawid Surmik
Tomasz Szymczyk

O tym, że pistozaury miewały problemy ze zdrowiem

Tomasz Szymczyk

Kości morskich gadów żyjących w triasie stały się materiałem do stwierdzenia, że i one cierpiały na zapalenie stawów. Badano szczątki m.in. z Tarnowskich Gór.

Problemy ze stawami nie są domeną wyłącznie ludzką. Zdarzają się również w świecie zwierząt i zdarzały się zawsze. Również u zwierząt prehistorycznych. Właśnie paleopatologią, czyli nauką mówiącą o schorzeniach i urazach, które dotykały kopalnych organizmów, zajmuje się polsko-amerykański zespół badawczy pod kierownictwem sosnowiczanina Dawida Surmika z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Publikacja ukazała się w lipcu w prestiżowym magazynie naukowym „Royal Society Open Science”.

- Chorobotwórcze bakterie są znacznie starsze niż sama ludzkość. Drobnoustroje były pierwszymi formami życia, które skolonizowały Ziemię ponad trzy miliardy lat temu i do dziś są bardzo powszechne we wszystkich środowiskach. Nie jest jednak jasne, jak dawno temu drobnoustroje uzyskały zdolność wnikania do organizmów żywych i wywoływania u nich zmian chorobowych, ani też w jaki sposób w ciągu setek milionów lat kształtowały się zależności pomiędzy chorobotwórczymi drobnoustrojami a ich nosicielami - wyjaśnia Dawid Surmik.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.