Obama będzie naciskał w sprawie trybunału [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Susan Walsh
Piotr Mieszkowski, Maciej Deja

Obama będzie naciskał w sprawie trybunału [wideo]

Piotr Mieszkowski, Maciej Deja

Barack Obama będzie rozmawiał z Andrzejem Dudą o kwestii TK - potwierdza Biały Dom. Strona polska nie zamieściła tego punktu w agendzie spotkania.

Spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych odbędzie się w piątek wczesnym popołudniem na Stadionie Narodowym, przed rozpoczęciem pierwszej sesji warszawskiego szczytu sojuszu północnoatlantyckiego.


Andrzej Duda i Barack Obama spotkają się w przeddzień szczytu NATO

Główne tematy rozmów prezydentów Polski i USA dotyczyć mają relacji dwustronnych, inwestycji oraz kryzysu w związku z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego. Informacje te podał Biały Dom podczas zorganizowanej przez siebie telekonferencji.

Doradcy prezydenta USA i urzędnicy Białego Domu mówili podczas telekonferencji również o tym, że

szczyt w Warszawie odbywa się chyba w najtrudniejszej chwili, jaką NATO przeżywa od upadku muru berlińskiego

Zwracali także uwagę na sytuację na wschodniej flance czy południowo-wschodniej granicy NATO, czyli na granicy Turcji z Syrią, a także na południu sojuszu, czyli na napływ nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i krajów afrykańskich. Podkreślono również, że wiele rozmów podczas samego szczytu NATO będzie dotyczyło Brexitu. Podczas telekonferencji doradcy prezydenta USA mówili także o planach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Przy okazji rozmów prezydentów Dudy i Obamy pojawiały się dywagacje, czy obecna sytuacja polityczna w Polsce i spór konstytucyjny, który budzi niepokój u Amerykanów, może zaszkodzić polskim interesom na rozpoczętym szczycie. Jednak nawet tamtejsi dyplomaci nie są zgodni w jej ocenie: Boyden Gray, były doradca George’a Busha i attache przy Unii Europejskiej w latach 2006-2007, twierdzi, że KE niepotrzebnie ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski.


"PiS ewidentnie śpieszy się przed szczytem NATO". Opozycja krytykuje ustawę o TK. Poseł PiS: Istnieje pilna potrzeba jej przyjęcia

Autor: Piotr Mieszkowski, Maciej Deja

Piotr Mieszkowski, Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.