Łukasz Klimaniec

Obcokrajowcy w Bielsku-Białej mają ważne dla siebie miejsce

Obcokrajowcy w Bielsku-Białej mają ważne dla siebie miejsce Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

W Bielsku-Białej rozpoczął działalność Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB”. Jego celem jest wsparcie informacyjne obcokrajowców oraz organizacja przedsięwzięć na rzecz integracji z bielszczanami.

Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB” działa w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia przy ul. Krasińskiego 5a/10. Właśnie Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia jest odpowiedzialne – w okresie pilotażowym trwającym od maja do gru-dnia tego roku – za organizację i prowadzenie ośrodka na rzecz integracji obcokrajowców mieszkających w Bielsku-Białej.

– Zamierzamy stworzyć system wsparcia i poradnictwa dla osób przybyłych do Bielska-Białej z zagranicy w celu ułatwienia im zadomowienia się w mieście i przystosowania do nowych warunków życia – mówi Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Przypomina, że największy rozkwit Bielska i Białej miał miejsce właśnie wtedy, gdy obie miejscowości były wielonarodowe.

Uruchomienie ośrodka to inicjatywa Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
– Pomysł na taki ośrodek zrodził się w naszym wydziale w zeszłym roku, gdy analizowaliśmy liczby obcokrajowców przebywających w Bielsku-Białej – wyjaśnia Aleksandra Podsiadlik, naczelnik wydziału strategii bielskiego Ratusza. – Postrzegamy to w kontekście lokalnego rynku pracy i sytuacji pracodawców, dlatego mocno zajęliśmy się tematem, bo obcokrajowcy to grupa społeczna, która pomaga rozwiązać problem lokalnej gospodarki i zapełnić lukę na rynku pracy – dodała.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.