Obrazy życia Krystyny Bochenek [FRAGMENTY ALBUMU]

Czytaj dalej
Maria Zawała

Obrazy życia Krystyny Bochenek [FRAGMENTY ALBUMU]

Maria Zawała

Publikujemy fragment albumu "Obrazy życia Krystyny Bochenek" autorstwa Marii Zawały i Magdaleny Bochenek-Kępy. Ilustrowany zapis działalności wicemarszałęk Senatu, dziennikarki i felietonistki DZ Krystyny Bochenek, tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej, wydała Biblioteka Śląska. Wstępem opatrzył prof. Jan Malicki. Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego rodziny oraz Dziennika Zachodniego. W sobotę odbędzie się jego uroczysta promocja. Dochód z albumu zasili konto Hospicjum Cordis.

Obrazy życia Krystyny Bochenek (1953-2010)

W poniedziałek przed sobotnim wyjazdem do Katynia nie było jeszcze wiadomo, czy Krystyna Bochenek pojedzie pociągiem, czy samolotem z parą prezydencką. Rozważała nawet podróż samochodem, ale za długo by trwała, a w kalendarzu tyle spraw do załatwienia...

14 kwietnia musi być z powrotem w Katowicach. Zaczyna się Europejski Kongres Gospodarczy. Krystyna Bochenek ma poprowadzić na nim dyskusję na temat systemu opieki zdrowotnej, problemów lecznictwa stacjonarnego w woj. śląskim, finansowania świadczeń i dostępu do terapii. A potem, oprócz pracy w Senacie, spotkanie za spotkaniem.

15 kwietnia - Uniwersytet Śląski, wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych studentów i doktorantów.

18-25 kwietnia - udział w 11. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles, nad którym patronat objął marszałek Senatu.

26 kwietnia - posiedzenie w sprawie Kongresu Języka Polskiego, zaplanowanego na maj 2011 roku. Krystyna Bochenek jest jego pomysłodawczynią.

28 kwietnia - Mistrz Mowy Polskiej, nominacje do nagrody. Krystyna Bochenek jest w radzie programowej konkursu.

28-29 kwietnia - posiedzenie Senatu.

30 kwietnia - Fundacja Rodzin Górniczych. Dzieci górników jadą na wycieczkę do Warszawy. Krystyna Bochenek gości je w Senacie, organizuje bezpłatne wejście do Muzeum F. Chopina i po promocyjnej cenie bilet do Teatru Polonia oraz prywatne spotkanie z Krystyną Jandą.

18 maja - maraton czytania dzieł Jana Pawła II w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin papieża Polaka. Krystyna Bochenek, pomysłodawczyni, proponuje metropolicie katowickiemu abp. Damianowi Zimoniowi rozpoczęcie tego maratonu, który z Katowic przenieść się ma do innych miast regionu. Księgarnia Św. Jacka przygotowuje z tej okazji druk dzieł naszego papieża.

22 maja - Metropolitalne Święto Rodziny, nad którym Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu sprawuje honorowy patronat.

29 maja - Dyktando dla rodzin uczestniczących w Metropolitalnym Święcie Rodziny, z udziałem Krystyny Bochenek. Już po raz trzeci zresztą.

Maj i czerwiec upłynąć miały pod znakiem setnych obchodów harcerstwa na ziemiach polskich. Wicemarszałek Senatu była przewodniczącą rady programowej tych uroczystości, objęła patronatem Festiwal Kultury Harcerskiej. 19 i 20 czerwca - Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekosong na Kalwarii Panewnickiej w Katowicach pod patronatem wicemarszałek Senatu. I tam przewidziane było Dyktando.

Na urlop zamierzała pojechać dopiero w lipcu. Do tego czasu planowała dopiąć na ostatni guzik Dyktando organizowane dla Polonii w Chicago w USA.

Jej oczkiem w głowie był też katowicki Nikiszowiec, dzielnica o wyjątkowej architekturze. Zabiegała u wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Tomasza Merty, by Nikiszowiec wpisany został do rejestru zabytków. Zaprosiła ministra Mertę do Katowic, żeby zobaczył, jakie to niezwykłe miejsce. 28 marca na spotkaniu z nim usłyszała, że Rada Ochrony Zabytków pomyślnie zaopiniowała ten pomysł, że dokumenty wysyłane są już do kancelarii prezydenta RP i w zasadzie wymagany jest tylko podpis Lecha Kaczyńskiego. Latem planowano wspaniałe uroczystości dla przypieczętowania tego sukcesu.

***
Poleciała do Katynia 10 kwietnia 2010 roku na prośbę marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Rzadko latała samolotem, ale jak już musiała lecieć, wsiadała w niego bez obaw, że coś złego może się wydarzyć. Gdy widziała, że ktoś się boi, mówiła: "Przeżegnaj się i nie myśl więcej o tym. Jak samolot spadnie, po sekundzie będzie po wszystkim".

Najedź kursorem i przeglądaj karty z albumu "Obrazy życia Krystyny Bochenek"

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.