Obserwujmy ptaki! Wieża widokowa już otwarta

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Obserwujmy ptaki! Wieża widokowa już otwarta

Materiał informacyjny

Wieża widokowa do obserwacji ptaków przy Zbiorniku Goczałkowickim została uroczyście otwarta. Ceremonia, w trakcie której oficjalnie przecięto wstęgę, odbyła się 25 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Tym samym zainaugurowany został również już trzeci sezon lęgowy ptaków na sztucznej wyspie na Jeziorze Goczałkowickim tzw. „Ptasiej Beczce”.

Obserwujmy ptaki! Wieża widokowa już otwarta

Fot. Materiały prasowe RDOŚ w Katowicach. Oficjalne otwarcie wieży widokowej

Wieża obserwacyjna z widokiem na „śląskie morze” zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Umiejscowienie wieży jest nieprzypadkowe, to właśnie w Wiśle Małej nieopodal ujścia Wisły do Zbiornika Goczałkowickiego rozpościera się najlepszy widok na wyspę „Ptasią Beczkę” i górski krajobraz. Platforma wybudowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL i oddano ją do użytku z początkiem nowego roku.

- Platforma widokowa to idealne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na „Ptasiej Beczce” - sztucznej wyspie wybudowanej pod koniec 2020 r. dla rybitw rzecznych. Punkt obserwacyjny to również dogodne miejsce do podziwiania lokalnego krajobrazu Beskidów. Z wieży można korzystać niespełna cztery miesiące, jednak już teraz możemy powiedzieć, że wpisała się na mapę atrakcji ziemi pszczyńskiej. Wieża ma również aspekt praktyczny, pomaga w pracy badawczej ornitologów i służy w monitorowaniu bezpieczeństwa na zbiorniku - przypomniała Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Utworzenie infrastruktury turystycznej, w ramach której w sąsiedztwie punktu obserwacyjnego powstał także parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży, realizuje jedno z kluczowych zadań projektu i ma służyć edukacji na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły poprzez bezpośredni i czynny kontakt z przyrodą.

Obserwujmy ptaki! Wieża widokowa już otwarta

Fot. Materiały prasowe RDOŚ w Katowicach. Oficjalne otwarcie wieży widokowej

W otwarciu wieży widokowej wzięli udział przedstawiciele instytucji współfinansujący projekt - Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele samorządów zaangażowanych we współpracę przy realizacji projektu LIFE VISTULA.

- Pragnę podziękować RDOŚ Katowice realizacji tego projektu. To już drugi projekt LIFE, którego beneficjentem koordynującym jest katowicka regionalna dyrekcja i jest to sytuacja wyjątkową w skali ogólnopolskiej - mówił w trakcie spotkania Andrzej Muter, kierownik wydziału LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Projekty LIFE służą przede wszystkim przyrodzie, ale też współpracy. Na przykładzie LIFE VISTULA to połączenie jest wzorcowe.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.