Obszar Warowny Śląsk: nowe życie polskich schronów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Borówka
Tomasz Borówka

Obszar Warowny Śląsk: nowe życie polskich schronów

Tomasz Borówka

Czy słyszeliście o Obszarze Warownym Śląsk? Być może nie, mimo iż jego fortyfikacje praktycznie przecinają na dwie części cały Górnośląski Okręg Przemysłowy, ciągnąc się od Niezdary na północy aż po Wyry na Południu. Podobnie i nie tak wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że "stary poniemiecki bunkier" nieopodal miejsca gdzie mieszkamy, jest tak naprawdę polskim schronem bojowym wchodzącym przed laty w skład umocnień Obszaru Warownego. Jego schrony to cenne pamiątki historii i część naszego kulturowego dziedzictwa.

Umocnienia te wzniosła II Rzeczpospolita w latach 30. ubiegłego wieku, by zabezpieczyć przed niemieckim atakiem polską część Śląska, z jej bezcennym przemysłem. To nowocześniejszy odpowiednik jurajskich Orlich Gniazd, czyli średniowiecznych warowni wzniesionych w czasach Kazimierza Wielkiego, by zabezpieczyć Małopolskę przed czeskim atakiem ze Śląska. Podobnie jak te zamki- czy te w ruinie, czy te odrestaurowane - polskie schrony na Śląsku i w Zagłębiu są dziś atrakcją turystyczną. Tym większą, że w ostatnich latach coraz więcej z nich zyskuje dzięki miłośnikom fortyfikacji nowe życie.

Odnajdźcie je więc na naszej wirtualnej mapie, zobaczcie je na fotografiach i materiałach wideo. Warto zajrzeć do środka!

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kliknij w ten link

W3Schools

Tomasz Borówka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.