Ochotnicza Straż Pożarna Świnna

Ochotnicza Straż Pożarna Świnna

Troska o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również o przebywającychtu turystów walory turystyczne i przychylność władz gminy dla osób ją odwiedzających zaowocowały przyznaniem w 2017 roku Gminie Świnna, w plebiscycie redakcji „Dziennika Zachodniego”, tytułu „Gmina przyjazna turystom”.

Położona w Beskidzie Żywieckim Gmina Świnna składa się z sześciu sołectw, które umiejscowiły się w dolinie rzeki Koszarawy i wpadających do niej górskich potoków. Nie ma tu zbyt wysokich gór, ale łatwość dotarcia i liczne miejscowe szlaki komunikacyjne sprawiają, że Gmina Świnna jest bardzo dobrym miejscem na sobotnio-niedzielny wypoczynek. Położone z dala od ruchliwych tras turystycznych piesze szlaki zapewniają nie tylko wspaniałe widoki, ale również na znalezienie tu ciszy i spokoju. Niestety od czasu do czasu, w tych wyjątkowych chwilach, gdy dzieje się coś niedobrego ciszę tą przerywa głośny sygnał syreny strażackiej.

Na terenie Gminy Świnna działa 6 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Są to OSP Świnna, OSP Pewel Mała, OSP Pewel Ślemieńska, OSP Rychwałdek, OSP Przyłęków oraz OSP Trzebinia. Dwie pierwsze zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W porównaniu do innych gmin powiatu żywieckiego ilość zdarzeń jest stosunkowo niewielka. Interwencji związanych z pożarami traw z roku na rok jest coraz mniej. Zapewne świadczy to o większej świadomości ekologicznej mieszkańców.

Niestety coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak wichury, orkany czy nawałnice. Na długo zapisze się w pamięci mieszkańców gminy dzień 31 lipca 2014 roku. W ciągu kilkunastu minut oberwanie chmury spowodowało prawdziwe spustoszenie w blisko 130 gospodarstwach, infrastrukturze drogowej, mostowej oraz wodno – kanalizacyjnej.

Do usuwania skutków tego typu zdarzeń potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Jednostki OSP posiadają samochody pożarnicze z napędem terenowym. Wyposażenie samochodów umożliwia prowadzenie działań gaśniczych oraz

zwalczania miejscowych zagrożeń takich jak wypadki komunikacyjne, usuwanie skutków silnych wiatrów czy intensywnych opadów deszczu.

Najnowocześniejszy sprzęt i samochody bez wykwalifikowanych ludzi, którzy w profesjonalny sposób będą nieść pomoc jest nic nie wart. Dlatego też według danych z 01.06.2018 roku Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Świnna skupiają 425 osób, w różnoraki sposób zaangażowanych w działalność tych społecznych organizacji. Blisko 60 osób, to członkowie dwóch orkiestr strażackich (Rychwałdek , Pewel Ślemieńska),podobnie klaruje się liczba członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. To właśnie dla młodych adeptów pożarnictwa co roku organizowane są eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, których laureaci niejednokrotnie reprezentują powiat żywiecki na eliminacjach wojewódzkich zajmując wysokie lokaty. Corocznym świętem pożarnictwa w Gminie Świnna są zawody sportowo – pożarnicze, w których udział bierze blisko 20 drużyn. To właśnie dzięki nim w działalność OSP angażuje się młodzież, która po osiągnięciu pełnoletności, ukończeniu stosownych szkoleń może w pełni profesjonalny sposób nieść pomoc podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. Dwa razy w roku dla wszystkich jednostek przeprowadzane są ćwiczenia praktyczne, gdzie strażacy doskonalą swoje umiejętności podczas pozorowanych pożarów lasów, budynków czy wypadków komunikacyjnych.

Wypowiedź Wójta

Działalność ochotniczych straży pożarnych to nie tylko gaszenie pożarów czy zwalczanie skutków miejscowych zagrożeń. Aktywność tych społecznych organizacji wpisana jest w życie społeczne poszczególnych miejscowości gminy. Ochotnicy biorą udział zarówno w uroczystościach państwowych oraz kościelnych. Bez ich pomocy organizacja wszelkiego rodzaju imprez sportowych, akcji charytatywnych oraz imprez kulturalnych jest niemożliwa.

Henryk Jurasz

Ochotnicza Straż Pożarna Świnna
Wójt Gminy Świnna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.