Ochotnicza Straż Pożarna Szopienice

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna Szopienice

Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach od 1874r. Od tego czasu niesiemy pomoc i ratunek okolicznym mieszkańcom. Posiadamy dwa samochody gaśnicze 17-letni Renault Midliner oraz 21-letni Mercedes Benz Vario. Obecnie 39 osób jest uprawnionych i wyszkolonych do wyjazdów do działań ratowniczo gaśniczych. W 2013r. zostaliśmy odznaczeni przez Sejm RP za największą liczbę wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych w latach 2011-2013 wśród śląskich jednostek OSP poza systemem Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

W 2010 r. otrzymujemy samochód marki Mercedes Benz 812 typu GBA 0,75/2. Przekazany został przez Komendę Miejską PSP w Katowicach. Samochód ten stał się dużym wsparciem dla strażaków. Wcześniej posiadaliśmy tylko wysłużony ciężki samochód ratowniczo gaśniczy Jelcz. Jednostka stała się jeszcze bardziej mobilna a szeregi naszych druhów zaczęły się powiększać co jeszcze bardziej wpłynęło na mobilność. Kursy organizowane przez Komendę Miejską PSP w Katowicach znacznie podniosły poziom wyszkolenia naszych strażaków ochotników.

W grudniu 2016r. nasza jednostka weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2017r pozyskaliśmy samochód marki Renault Midliner GBA 2/24/2,5 przekazanego przez Komendę Miejską PSP w Katowicach który zastąpił wyeksploatowany samochód marki Jelcz. Od tego czasu jednostka stara się jeszcze bardziej rozwijać, szkolić przyszłych strażaków i zachęcać do tego młodzież. Jednostka prowadzi Młodzieżową Drużynę Pożarniczą liczącą 20 osób.

W grudniu 2015r. zakończono przebudowę i remont naszej jednostki. Został dobudowany jeden boks garażowy a reszta jednostki zmodernizowana. Dzięki temu nasi strażacy mają remizę dostosowaną do ich potrzeb i oczekiwań. W 2016r zorganizowaliśmy festyn związany z uroczystym otwarciem strażnicy OSP Szopienice oraz dniem strażaka. Na tej uroczystości został nam przekazany sztandar ufundowany przez Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupę.

W minionym roku zastępy OSP Szopienice wyjeżdżały 148 do interwencji, a w tym roku już 157 (stan na 28.06.2018). Ciągły rozwój i doposażenie w nowoczesny sprzęt sprawia, że jesteśmy coraz częściej dysponowani do zdarzeń na terenie naszego miasta. Wyjeżdżamy do kolizji i wypadków drogowych na najważniejszych miejskich arteriach(S86, DTŚ, A4), pożarów, otwarć mieszkań, pomiarów tlenku węgla oraz innych wielu zdarzeń. Jednak najwięcej pracy mamy wiosną oraz jesienią, zastępy OSP wtedy głównie są dysponowane do pożarów traw oraz usuwają skutki nawałnic, takich jak jesienią 2017. W tym czasie siły i środki OSP znacząco odciążają Państwową Straż Pożarną. W ostatnich latach w naszej pamięci utknęło kilka poważnych interwencji. W 2014r nasi strażacy brali udział w akcji ratowniczo gaśniczej na ul Chopina w Katowicach przy wybuchu gazu w Kamienicy. Jeden z naszych strażaków został po akcji otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadane w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych za zaangażowanie i włożoną pracę podczas tego wypadku. W wyniku wybuchu gazu zniszczeniu i zawaleniu uległy 3 kondygnacje. Zapalił się również dach przyległej kamienicy. W zdarzeniu brały udział 63 zastępy straży pożarnej. Niestety 3 osoby poniosły śmierć. 10 marca 2018 w godzinach nocnych zastęp OSP Szopienice został zaalarmowany do pożaru mieszkania na ul. Lwowskiej, w wyniku pożaru śmierć poniosły 3 osoby. Ostatniego dnia kwietnia zostajemy zaalarmowani do pożaru składowiska substancji chemicznych i pustostanu, na miejscu pojawiamy się jako jedni z pierwszych i działamy ramię w ramię z strażakami z PSP. Nasi strażacy działali na miejscu ponad 10 godzin. Nasza jednostka znajduje się blisko kompleksów stawów Hubertus-Morawa-Borki w których niestety w lato dochodzi do wielu utonięć. Posiadamy łódkę przekazaną z JRG 1 Katowice aby szybciej i skuteczniej nieść pomoc osobom znajdującym się w wodzie. W jednostce cały czas trwają pracę nad stworzenie sekcji specjalistycznej z zakresu ratownictwa technicznego oraz wodnego.

Nasi strażacy nieustannie się szkolą, organizując ćwiczenia z pozoracji wypadków drogowych czy zadymień pomieszczeń. Angażujemy się również w działalność lokalną. Bierzemy udział w pokazach strażackich dla mieszkańców, organizujemy pogadanki na temat bezpieczeństwa dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zabezpieczamy biegi uliczne i rowerowe jak np. Tour De Pologne. Czuwamy nad bezpieczeństwem bawiących się mieszkańców podczas Sylwestra czy na dużych imprezach sportowych i muzycznych. Od lat odnosimy także sukcesy w zawodach sportowych, nasza drużyna piłkarska regularnie zajmuje czołowe miejsca w organizowanych turniejach piłki nożnej. Dobre wyniki zawdzięczamy regularnymi wyjazdami na zajęcia sportowe na sali gimnastycznej JRG 1 Katowice. W zimę ubiegłego roku strażacy zorganizowali zbiórkę karmy i koców na rzecz Katowickiego schroniska dla zwierząt. Przekazane dary został zawiezione do schroniska samochodem strażackim.

Od 2015r strażacy zgłaszają do Budżetu Obywatelskiego projekty mające podnieść poziom bezpieczeństwa wśród mieszkańców i lepiej wyposażyć naszą jednostkę w sprzęt do ratowania życia i mienia. Jeden z najważniejszych projektów to projekt ogólnomiejski na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Udało się nam uzyskać poparcie mieszkańców Katowic dopiero za trzecim razem, wygrywając kwotę 900 tyś złoty na nowy pojazd. Ponadto co roku zgłaszamy projekty lokalne, dzięki którym pozyskaliśmy 260 tyś złoty na zakup dobrego specjalistycznego sprzętu ratowniczo gaśniczego oraz zakup nowych środków ochrony osobistej naszych strażaków. Dzięki głosom i poparciu mieszkańców Katowic możemy skuteczniej nieść pomoc innym za co niezmiernie dziękujemy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.