Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach Podlesiu

Czytaj dalej

Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach Podlesiu

Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach Podlesiu powstała w 1913 r. lecz jej początki sięgają już 1979 r. Jest to organizacja społeczna, która zajmuje się walką z pożarami i klęskami żywiołowymi, tak samo jak Państwowa Straż Pożarna. Członkowie OSP to ochotnicy, posiadający umundurowanie oraz odpowiedni sprzęt, dzięki któremu są w stanie reagować na różne zagrożenia a który w wielkiej mierze jest finansowany przez Miasto Katowice.

Do najważniejszych zadań OSP należy gaszenie i zapobieganie pożarom oraz wspieranie jednostek PSP podczas akcji przeciwpożarowych i ratowniczych. Zadaniem strażaków z OSP Podlesie jest także informowanie społeczeństwa o realnych zagrożeniach pożarowych lub ekologicznych oraz instruowanie ludności co do postępowania w sytuacjach kryzysowych. Ponadto wśród celów ochotniczych jednostek można wymienić: promowanie aktywnego trybu życia, dbanie o środowisko oraz udział w zawodach sportowo-pożarniczych. W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej może wejść osoba wieku 18-65 lat, która posiada aktualne badania lekarskie oraz ukończyła odpowiednie szkolenie pożarnicze. Integralną część jednostek OSP są Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, których zadaniem jest przygotowywanie młodzieży do służby w przyszłości. Członkowie MDP uczą się zasad ochrony przeciwpożarowej, działania sprzętu ratunkowego oraz odpowiedniego zachowania przy niecodziennych sytuacjach.

Ochotnicza Straż Pożarna w Podlesiu posiada nowoczesną remizę wybudowaną przez Miasto Katowice w 2007r. Budynek posiada trzy boksy garażowe, salę szkoleniową oraz pełne zaplecze socjalne. Na stanie OSP są dwa samochody GBA 2/25 Volvo FL6 oraz SLKw Nissan Terrano II. Jeszcze do niedawna, bo lutego br. (2018) posiadaliśmy SLRT Daewoo Lublin lecz decyzją zarządu został odsprzedany innej OSP.

W szeregach naszej straży jest 43 członków z czego 24 gotowych do wyjazdów związanych z pożarami, wypadkami komunikacyjnymi lub innymi katastrofami naturalnymi lub budowlanymi.

Najważniejsze w ostatnich latach akcje w jakich nasi druhowie uczestniczyli to:

2006 r. - zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej na granicy Katowic i Chorzowa. Podczas trwania wystawy gołębi pocztowych. W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

2010 r. – Katowice nawiedziły ulewne deszcze, gdzie przez ponad tydzień nasi druhowie wypompowywali wodę z różnych rejonach naszego miasta min. Ulic Stabika, Grota Roweckiego, Szadoka.

2014 – Zawalenie się kamienicy przy ul. Chopina w Katowicach. W wyniku wybuchu gazu zawaleniu uległy 3 kondygnacje z tego powodu 3 osoby poniosły śmierć. Po tej akcji jeden z naszych druhów został odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych Medalem „ zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”.

OSP Katowice Podlesie w średnio w ciągu roku jest dysponowane ok 80 razy z czego składają się na to: pożary traw oraz budynków, wypadki komunikacyjne, katastrowy naturalne tak jak powodzie i

podtopienia, wichury (połamane drzewa, zerwane dachy) a także do zwalczania os i szerszeni. Zabezpieczamy imprezy tj: Tour De Pologne, rajdy, koncerty, festyny czy dożynki.

Ponadto organizujemy raz do roku dni otwarte strażnicy dla mieszkańców Katowic. Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na pogadanki o tematyce przeciwpożarowej a także oprowadzamy ich po strażnicy. Dla naszych członków organizowane są wspólne wyjazdy edukacyjno-kulturalne. Uczestniczymy w świętach kościelnych tj. Boże Ciało, Święta Wielkanocne czy Pasterka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.