Od 1 kwietnia będą obowiązywały na terenie gminy Łagów nowe stawki opłat za śmieci

Czytaj dalej
Fot. Nathanco/Pixabay
Czesław Wachnik

Od 1 kwietnia będą obowiązywały na terenie gminy Łagów nowe stawki opłat za śmieci

Czesław Wachnik

Taką decyzję podjęli radni. I tak opłaty za śmieci mieszane, te niesegregowane, wzrosną z 11 zł do 14,5 zł, a za odpady segregowane zmniejszą się z 8,5 zł do 7,5 zł (miesięcznie za jedną osobę).

Wójt Czesław Kalbarczyk argumentuje, że powodem podwyższenia opłat za odpady mieszane jest zachęcenie mieszkańców, by jednak zdecydowali się na sortowanie. Z danych wynika, że dotychczas robiło to około 36 procent osób. Pozostali, czyli 64 proc., jednak wrzucała do pojemników odpady mieszane.

Wójt chce te proporcje odwrócić

Z kilku powodów. Pierwszym jest ten, że dostarczając odpady segregowane do konsorcjum TZG 12 Długoszyn, gmina nie płaci nawet złotówki. Natomiast w przypadku odpadów bez segregacji opłata wynosi 204 zł za tonę. - My nie możemy zarabiać na śmieciach, nie pozwalają na to przepisy. Ale gdy większość osób zacznie segregować, to zaoszczędzą wszyscy, zarówno mieszkańcy, jak też gmina - tłumaczy wójt Kalbarczyk.

Zainteresowani sortowaniem będą mogli, w zależności od zapotrzebowania, otrzymać worki lub pojemniki.

Radni nie zmienili natomiast nic w przypadku domków letniskowych. Od 1 stycznia br. zostały one objęte opłatą ryczałtową. W przypadku pojemnika 120-litrowego to 204 zł, a pojemnika 240-litrowego 408 zł rocznie. Opłaty obowiązują na terenie całej gminy, ale praktycznie dotyczą jedynie Łagowa, Łagówka i Kosobudza.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.