Od 1 kwietnia ma nie być kolejek na operacje zaćmy. Zniesione zostają limity i NFZ będzie płacił za wszystkie wykonane operacje

Czytaj dalej
Fot. archiwum polskapress
LB

Od 1 kwietnia ma nie być kolejek na operacje zaćmy. Zniesione zostają limity i NFZ będzie płacił za wszystkie wykonane operacje

LB

W Łodzi na operację zaćmy pacjent nie wymagający pilnego zabiegu czeka od miesiąca do dwóch lat. Kolejki mają się skrócić, podobnie jak na tomografię i rezonans.

O d 1 kwietnia operacje usunięcia zaćmy, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny będą finansowane bezlimitowo. Fundusz zapłaci za wszystkie wykonane zabiegi i badania, co skróci kolejki.

Kolejki na operację zaćmy skróciły się już znacznie w ubiegłym roku. NFZ przeznaczył na te zabiegi dodatkowo 16 mln zł, co pozwoliło na zoperowanie 8 tys. chorych. Teraz pacjent na operację usunięcia zaćmy w łódzkich klinikach (stan stabilny) czeka od miesiąca do dwóch lat. W pięciu z 10 klinik, które mają podpisane umowy z NFZ, zostanie zoperowany w tym roku. Chory, który nie powinien czekać na operację (stan pilny) zostanie poddany zabiegowi - w zależności od kliniki - w ciągu kilku dni, a najpóźniej w czerwcu.

Na tomografię czeka się od kilku dni do dwóch miesięcy (stan stabilny). Pacjent ze wskazaniem „pilne” zostanie zdiagnozowany w ciągu miesiąca. Na rezonans czeka się od 2 do 8 miesięcy (stan stabilny). Ze wskazaniem „pilne” - od kilku dni do miesiąca.

W „Jonscherze” okuliści wykonują od 12 do 14 operacji zaćmy na dobę.

- Pacjent w stanie pilnym operowany jest prawie natychmiast, a w stanie stabilnym czeka trzy miesiące - mówi dr Sławomir Cisiecki, ordynator oddziału okulistycznego w tej placówce. - Dla porównania, pacjent w Niemczech czeka od 2 do 3 tygodni.

Pacjenci wyznaczeni na zabieg usunięcia zaćmy na 2 - 3 dni przed wyznaczoną datą operacji są zapraszani na konsultację. Kto się nie zgłosi, jest wykreślany z listy oczekujących.

- Zniesienie limitów to sposób na skrócenie kolejek - mówi Michał Banaś, z-ca dyr. ds. administracyjnych i organizacji zarządzania szpitala im. Jonschera. - Obserwujemy, analizujemy, jak zachowa się rynek i niewykluczone, że wprowadzimy nowe rozwiązania mające na celu zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów. Odnośnie badań z wykorzystaniem tomografu komputerowego, to wykonywane są niemal non stop, m.in. na naszym oddziale ratunkowym.

W ubiegłym roku lekarze w naszym regionie usunęli zaćmę 23 tys. 193 pacjentom. Wykonano również blisko 72 tys. badań rezonansem magnetycznym (głównie głowy i kręgosłupa) i blisko 96 tys. badań tomografem komputerowym (głównie głowy).

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.