Od 1 lipca 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Każdego roku na program potrzebne będzie 41 mld zł

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Edyta Hanszke

Od 1 lipca 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Każdego roku na program potrzebne będzie 41 mld zł

Edyta Hanszke

Od lipca rządowym programem „Rodzina 500+” objęte mają być wszystkie polskie dzieci, także pierwsze i jedyne w rodzinie. W samym Opolu uprawnionych ma być ok. 14 tys. dzieci, podczas gdy obecnie - ponad 9 tys.

Trwają konsultacje nad projektem rozszerzenia programu na wszystkie dzieci w Polsce do 18 r. życia, także te przebywające w rodzinach zastępczych czy domach dziecka.

Oszacowano, że w kraju skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. W tym roku rozszerzony program ma kosztować dodatkowe 9,6 mld zł. W latach kolejnych - ok. 20 mld zł. W sumie na jego sfinansowanie będzie potrzeba 41 mld zł rocznie. Wydatki na rzecz rodziny wzrosną wówczas do 4 proc. PKB, o 125 proc. w stosunku do wydatków z 2015 roku.

Od początku działania program „Rodzina 500+” kosztował blisko 68 mld zł (dane z lutego br.). Obecnie korzysta z niego ponad 3,6 mln dzieci, 52 proc. wszystkich do lat 18. W województwie opolskim program kosztował dotychczas ok. 1,4 mld zł, a objęto nim 73,9 tys. dzieci

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.