Od dziś w klinikach na Śląsku i w Zagłębiu bezpłatne badania antynowotworowe

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Od dziś w klinikach na Śląsku i w Zagłębiu bezpłatne badania antynowotworowe

Agata Pustułka

Śląski Uniwersytet Medyczny z okazji VI Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi zorganizował dla mieszkańców województwa śląskiego bezpłatne badania w czterech ośrodkach.

W tym roku Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który rozpoczyna się 17 września, odbywa się pod hasłem „Po stronie przeżycia”. W czterech ośrodkach medycznych, w tym przez cały tydzień w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu (szczegóły w ramce) odbywać się będą bezpłatne badania profilaktyczne.

Nowotwory głowy i szyi stanowią obecnie siódmą, co do częstości występowania, grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach ten typ nowotworów coraz częściej rozpoznaje się u osób młodych.

Objawy, które powinny niepokoić chorych to: chrypka, guz na szyi, ból lub inne zaburzenia połykania, jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie lub czerwone/białe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej lub gardła.

Jeżeli objawy te nie są związane z infekcją i trwają ponad trzy tygodnie to bezwzględnie powinny być zweryfikowane przez lekarza. Na nowotwory głowy i szyi najbardziej narażeni są ludzie w wieku powyżej 40 lat, palący nałogowo tytoń i nadużywający alkoholu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.