Anna Dziedzic

Od jutra utrudnienia na DK94 w Sosnowcu. Dwupasmówka znacznie się „skurczy”

W ostatnich tygodniach wykonawca m.in. wyburzał budynki kolidujące z inwestycją na DK94 Fot. AD W ostatnich tygodniach wykonawca m.in. wyburzał budynki kolidujące z inwestycją na DK94
Anna Dziedzic

Uważni kierowcy pewnie już w piątek dostrzegli przy sosnowieckim odcinku DK94 tablice, informujące o utrudnieniach, jakie czekają kierowców. Od jutra dwupasmówka straci tam po jednym pasie w każdym kierunku.

Przebudowa sosnowieckiego odcinka DK94 trwa już od kilku tygodni, jednak dotąd kierowcy praktycznie nie odczuli tej inwestycji. Firma Banimex zaczęła prace od wyburzeń i wycinki drzew przy drodze. Teraz przebudowa drogi weszła w kolejną fazę. Tym razem nie obejdzie się bez utrudnień. Uważni kierowcy już w piątek mogli zauważyć tablice informacyjne z datą rozpoczęcia utrudnień.

– Chodzi nam o to, by kierowcy, którzy przejeżdżają tą drogą mieli świadomość, że od 18 czerwca będzie jeszcze trudniej pokonać ten odcinek. Sugerujemy i prosimy aby korzystać z innych dróg. Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o cierpliwość – apeluje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Od 18 czerwca do dyspozycji kierowców będzie tylko po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Wyłączone zostaną wewnętrzne pasy drogi od stacji benzynowej Shell (w kierunku Katowic) do około 150 metrów przed samym skrzyżowaniem. Zwężenie ponownie zacznie się około 150 metrów za skrzyżowaniem i skończy tuż przed węzłem, pozwalającym na zjazd do centrum Sosnowca. Utrudnienia będą obowiązywały zarówno w kierunku Krakowa, jak i Katowic.
Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy Makro, nie zostanie wyłączona. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przez najbliższe trzy tygodnie i związana jest z budową m.in. przejazdów, kontrolą sieci uzbrojenia terenu i wykonaniem platform roboczych do wykonania murów oporowych.

DK94 w Sosnowcu: ważna arteria

DK94 w Sosnowcu, nie jest drogą lokalną. To dwupasmówka, z której korzystają głównie kierowcy dojeżdżający do Katowic czy Krakowa. To też najprostsza droga do Dąbrowy Górniczej i Olkusza. Jednak dzięki niej nie korkuje się centrum miasta, bo droga jest jednocześnie jego obwodnicą, z której korzysta ruch tranzytowy. Od lat przy skrzyżowaniu ulicy Długosza z DK94 tworzą się spore korki. Sygnalizacja świetlna, która kieruje tam ruchem, już nie wystarcza. Dlatego też konieczna jest przebudowa. Po jej zakończeniu zatłoczona DK 94 nie będzie się już krzyżowała z ulicą Długosza, jak dotychczas, ale pobiegnie dołem, pod tą ulicą. Zostanie poprowadzona w wykopie. Skrzyżowanie przy Makro będzie bezkolizyjne. Na górze, na wiadukcie, będzie obowiązywał ruch okrężny.
Wyremontowany zostanie również 300-metrowy fragment ulicy Długosza.
- Przebudowa obejmuje też budowę ekranów, co znacznie ograniczy uciążliwy poziom hałasu w tamtym rejonie – mówił przed podpisaniem umowy z wykonawcą inwestycji Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca, odpowiedzialny m.in. za inwestycje.
Przebudowa DK94 w Sosnowcu ma się zakończyć w grudniu 2020 roku.

JAK objechać utrudnienia drogowe na DK94 w Sosnowcu?

Kierowcy jadący od Katowic w kierunku Olkusza mogą zjechać z DK 94 na węźle Zuzanna (na wysokości marketu Auchan) do Sosnowca i tam jadąc ulicami ks. Popiełuszki i Braci Mieroszewskich dojechać do skrzyżowania przy stacji Shell (przy Expo Silesia), skąd można znowu wjechać na DK94. Auta osobowe mogą też dojechać do Dąbrowy Górniczej przez Będzin, nie zjeżdżając z S86 na DK94 w Sosnowcu, lecz zjechać na drogę 910 na światłach na wysokości osiedla Syberka i tą drogą dojechać do Dąbrowy Górniczej, gdzie można się włączyć na DK94.
Oba objazdy prowadzą przez centra miasta.

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.