Od lat ubywa rolników i emerytów rolniczych

Czytaj dalej
Fot. fot. iMariusz Surowiec
Zbigniew Marecki

Od lat ubywa rolników i emerytów rolniczych

Zbigniew Marecki

Średnia emerytura rolnicza w regionie słupskim jest dosyć niska.

Rozmowa z Marianem Matusewiczem, kierownikiem placówki terenowej KRUS w Słupsku

Od marca obowiązuje podwyżka najniższych świadczeń rolniczych do 1000 złotych brutto. Ile osób z terenu, który obsługuje słupska placówka, skorzystało z tej zmiany?
Z przeszło 11 tysięcy emerytur i rent, które wypłacamy, z podwyżki skorzystało prawie 2 tysiące osób.

A jak wysoka jest średnia emerytura rolnicza?
Średnia emerytura rolnicza w rejonie słupskim nie jest wysoka, bo wynosi 1289 złotych.

W wielu regionach kraju odnotowuje się spadek liczby rolników i liczby emerytów rolniczych. Jak to wygląda u nas?
U nas jest podobnie. Ubywa zarówno rolników, jak i emerytów. 25 lat temu obsługiwaliśmy 30 tysięcy osób. Teraz już tylko 24 tysiące. Tak więc straciliśmy 6 tysięcy naszych klientów.

Z czego wynika ta zmiana?
Mamy do czynienia z trendem ogólnopolskim. Generalnie dochodzi do powiększania gospodarstw. Ci, którzy mieli najmniejsze, czyli 1-2-hektarowe zazwyczaj je przekazują lub sprzedają w momencie przejścia na emeryturę lub rentę, a kupują je sąsiedzi lub inne osoby. W rezultacie bardzo zmieniła się struktura gospodarstw. W naszym rejonie występują teraz gospodarstwa 1-2-hektarowe, a największe mają prawie 900 hektarów.

Jak duże gospodarstwa są najpopularniejsze w naszym rejonie?
Najliczniejszą grupę, którą obsługujemy, stanowią gospodarstwa najmniejsze – między 1 a 3 hektara. Następna liczna grupa to gospodarstwa między 10 a 30 hektarów. W naszym rejonie stanowi ją ponad 1500 gospodarstw.

Od 1 października wejdą w życie nowe zasady przechodzenia na emeryturę. Czy będą także dotyczyć rolników?
Tak. W praktyce przywraca się system, który funkcjonował przed 2003 rokiem, czyli przechodzenie na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Powróci także poprzedni staż pracy: dla kobiet – 20 , a dla mężczyzn – 25 lat pracy. Przewidujemy, że w związku z tym w październiku odejdzie na emeryturę trochę więcej osób, około 200, a zwykle co miesiąc na emeryturę lub rentę przechodzi od 30 do 40 osób.

Kiedy można zacząć się przygotowywać do przejścia na emeryturę?
Zwykle te przygotowania rozpoczynamy na dwa miesiące przed wypłatą świadczenia.

W całym kraju podwyżka najniższych świadczeń rolniczych do 1000 zł objęła 34 proc. uprawnionych emerytów i rencistów, w tym ok. 200 tys. osób (17 proc.), które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 1991 r. z tytułu przekazania swojego gospodarstwa na rzecz państwa lub swojego spadkobiercy.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.