Od redaktora: Filozofia dla Ryszarda Petru

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Sławomir Sowa

Od redaktora: Filozofia dla Ryszarda Petru

Sławomir Sowa

Od redaktora: Filozofia dla Ryszarda Petru
Grzegorz Gałasiński

Pewien profesor filozofii podczas wykładu postawił na stole wielki słój i napełnił go kamieniami, po czym zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny. Studenci potwierdzili. Wówczas profesor dosypał żwir, który wypełnił przestrzeń między kamieniami i znów zapytał, czy słój jest pełny. Studenci ze śmiechem potwierdzili. Wtedy profesor wsypał do słoja piach, wypełniając resztę przestrzeni, i znów zapytał, czy słój jest pełny. Studenci stwierdzili, że owszem. - Z tym słojem jest jak zżyciem - rzekł profesor. - Jeśli wypełnicie je rzeczami miałkimi, zabraknie miejsca na duże. Jeśli zaczniecie od rzeczy wielkich, to i małe się zmieszczą.

Wówczas jeden ze studentów oznajmił, że słój nie jest jeszcze pełny, po czym wlał do słoja piwo. Jaki z tego morał? Nieważne jak bardzo masz wypełnione życie, zawsze znajdzie się w nim miejsce na jedno piwo. I drugi morał: nieważne jak bardzo masz wypełniony kalendarz protestami, zawsze znajdzie się w nim miejsce na krótki wypad na Maderę.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.