Tomasz Borówka

Od wtorku strajk włoski nauczycieli. Co to znaczy dla uczniów?

Strajk oznacza, że nauczyciele nie będą wykonywać dodatkowych, nieobowiązkowych czynności Fot. Michał Pawlik Strajk oznacza, że nauczyciele nie będą wykonywać dodatkowych, nieobowiązkowych czynności
Tomasz Borówka

W anonimowym głosowaniu, które wśród nauczycieli w woj. śląskim przeprowadził Związek Nauczycielstwa Polskiego, wzięło udział ponad 21 tys. naszych nauczycieli. Większość opowiedziała się za strajkiem włoskim, który rozpoczyna się już we wtorek, 15 października.

Zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego, z prezesem Sławomirem Broniarzem na czele, poinformował, że 15 października nauczyciele rozpoczną strajk włoski. Będzie on polegał na tym, że pracownicy oświaty mają powstrzymać się od wykonywania dodatkowych obowiązków, za które nie otrzymują wynagrodzenia, ograniczając się tylko do tych czynności, zapisanych m.in. w Karcie nauczyciela czy statucie konkretnych placówek.

- Koronnym przykładem takich dodatkowych czynności są np. „zielone szkoły”, gdzie nauczyciele wyjeżdżają z dziećmi na 2-3 tygodnie i muszą opiekować się nimi 24 godziny na dobę, nie otrzymując za to dodatkowego wynagrodzenia. Udział w tego typu wyjazdach nie jest obowiązkiem nauczyciela, tak samo jak wycieczki czy niektóre zajęcia pozalekcyjne - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka Okręgu Śląskiego ZNP.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Tomasz Borówka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.