Odkrywaj z nami tajemnice Państwa Podziemnego. Premiera serialu

Czytaj dalej
Fot. Polska Press Grupa
Wiktor [email protected]

Odkrywaj z nami tajemnice Państwa Podziemnego. Premiera serialu

Wiktor [email protected]

Zapraszamy do oglądania w internecie serialu dokumentalnego „Tajemnice Państwa Podziemnego”, który wyprodukowaliśmy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Piekło kanałów pod ulicami powstańczej Warszawy. Kulisy podziemnej produkcji broni i niezwykła pomysłowość konstruktorów pracujących na rzecz Państwa Podziemnego. Sekrety specjalistów od tworzenia konspiracyjnych skrytek i tajemnice ukrytych tam skarbów. Codzienne życie w okupowanej stolicy, także w pełnych zbrodniarzy dzielnicach „Nur für Deutsche”.

To wszystko mogą Państwo zobaczyć na własne oczy. Już dziś (piątek 29 lipca) zapraszamy wszystkich Państwa na internetową premierę serialu dokumentalnego „Tajemnice Państwa Podziemnego”, który wyprodukowaliśmy w ścisłej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od lat opowiadamy o wspaniałej i do dziś często nieodkrytej polskiej historii w czytanych przez Państwa dziennikach regionalnych, a także w miesięczniku historycznym „Nasza Historia”. Ale po język filmu sięgnęliśmy dla Państwa po raz pierwszy.

- To była dla nas fascynująca podróż do bohaterskiej polskiej przeszłości. Badaliśmy źródła, odwiedzaliśmy świadków i uczestników historii. Spędziliśmy wiele dni w muzealnych magazynach i na rozmowach z ekspertami. Schodziliśmy pod ziemię i kręciliśmy ujęcia z powietrza. Wszystko po to, by pokazać Państwu historyczną prawdę o bohaterach Państwa Podziemnego, o ich heroizmie, determinacji i niesamowitej inwencji. Teraz to Państwo ocenią, jak nam się to udało - mówi Paweł Siennicki, redaktor naczelny miesięcznika „Nasza Historia” oraz producent filmu.

Pierwsza seria „Tajemnic Państwa Podziemnego” składa się z czterech części, w wersji internetowej dodatkowo podzielonych dla Państwa wygody na krótsze odcinki. Oto one:

Część 1. „Piekło kanałów”
Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta. Odległość jednego kilometra przebywano tam nawet przez pięć godzin, po pas w fekaliach. Rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów, badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. To nie do wyobrażenia, to trzeba zobaczyć.

Część 2. „Powstanie Warszawskie. Broń cenna jak życie”
Tylko co dziesiąty powstaniec ruszał w godzinie „W” do walki, mając w ręku pistolet lub karabin. Jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w płonącym, oblężonym mieście? Sprawdzamy, jak działały legendarne błyskawice, piaty, powstańcze granatniki i miotacze płomieni, a nawet... katapulty.

Część 3. „Skrytki Państwa Podziemnego”
Wielu z nich nadal nie odnaleziono, niektóre zostały otwarte dopiero w ostatnich latach. W niejednej warszawskiej kamienicy do dziś pod podłogami lub parapetami kryją się prawdziwe historyczne skarby. Jak ich szukać? Co może się znajdować w konspiracyjnych skrytkach? Po obejrzeniu tego odcinka będą to Państwo wiedzieć.

Część 4. „Niemcy w okupowanej Polsce”
Zbrodniczy zamysł nazistów zawarty w tzw. planie Pabsta zakładał, że w miejscu milionowej Warszawy powstanie stutysięczne niemieckie miasto. Już w pierwszych miesiącach okupacji stworzono tam dwie dzielnice przeznaczone tylko dla Niemców. Jak żyli ich specyficzni mieszkańcy, z których prawie każdy uczestniczył w zbrodniach? Czego dowiadujemy się z albumów ze zdjęciami i wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników, gestapowców i esesmanów?

„Tajemnice Państwa Podziemnego” będzie można obejrzeć już dziś od południa na stronie naszahistoria.pl/powstanie. Producentem serialu jest Paweł Siennicki, autorem scenariusza - Witold Głowacki, reżyserem - Rafał Bryll, a producentem wykonawczym - Michał Szymanowicz. Serial został wyprodukowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Mecenasem serialu jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym - miesięcznik „Nasza Historia”.

Autor: Wiktor Porembski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.