Odliczamy do śląskiego Davos [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Aldona Minorczyk

Odliczamy do śląskiego Davos [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Aldona Minorczyk

Przez trzy dni Katowice będą na ustach całej Europy. W poniedziałek już po raz siódmy rozpocznie się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Jest on porówywany do Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Z roku na rok gromadzi coraz więcej znaczących gości ze świata wielkiego biznesu, polityki, nauki i samorządu.

Świat biznesu i polityki w Katowicach

W tym roku do Katowic przyjedzie czterech ważnych komisarzy Unii Europejskiej: Jyrki Katainen, Elżbieta Bieńkowska, Carlos Moedas, Miguel Arias Canete, a także prezydent RP Bronisław Komorowski, mocna reprezentacja krajowego i europejskiego parlamentu, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów z Polski, Europy, świata. Blisko 200 prezesów i wiceprezesów największych firm, deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, który jako jedyny głosował przeciw aneksji Krymu oraz mer Kijowa Witalij Kliczko. Najważniejsza impreza biznesowa w Europie Centralnej, tym razem odbędzie się w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rozmawiać się będzie o Unii, jej problemach i planach inwestycyjnych, gospodarce, energetyce, węglu, innowacjach, a także przyszłości młodych ludzi.

Wojciech Kuśpik, organizator EEC oraz prezes Grupy PTWP, podkreśla, że tegoroczna edycja kongresu cieszy się rekordowym zainteresowaniem. W ciągu pierwszej doby od uruchomienia rejestracji chęć wzięcia udziału w wydarzeniu zgłosiło tysiąc osób.

Sześć tysięcy gości, sto paneli, trzy dni debat

W sumie gości będzie 6000, ponad sto paneli tematycznych, trzy dni debat. Do tego aż 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy.

Wartą zaznaczenia nowością w agendzie kongresu jest projekt Liderzy Przyszłości. Organizatorzy EEC oddadzą w tym roku głos młodym ludziom, będą też zabiegać o zwiększenie ich zaangażowania się w sprawy publiczne. Młodzi ludzie będą uczestniczyć aktywnie w panelach, zaś Uniwersytet Ekonomiczny zorganizuje dla nich cykl wykładów. We wcześniejszych edycjach kongresu studenci pracowali jako wolontariusze. Pomagali uczestnikom, jednak nie mogli aktywnie uczestniczyć w imprezie. Najpopularniejszą imprezą towarzyszącą kongresowi jest ogólnopolski plebiscyt TOP Inwestycje Komunalne. Celem plebiscytu jest wyróżnienie najlepszych inwestycji.

- W tym roku mamy rekordową liczbę zgłoszeń. Dlatego postanowiliśmy wybrać aż 25 inwestycji - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu portalsamorzadowy.pl. Wśród nominowanych są m.in. rewitalizacja zabytkowego osiedla w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zyska miasto, hotele, restauracje, taksówkarze

Podczas kongresu wręczone zostaną nagrody PARP, odbędzie się gala CSR IX Ranking Odpowiedzialnych Firm. Oprócz tego fora gospodarcze: Chiny-Europa, Afryka-Europa Centralna, Polska-kraje Półwyspu Arabskiego, Polska-Korea Południowa, Polska-Czechy.

Kongres to także konkretne korzyści dla Katowic i Śląska, ich promocja na europejską skalę, budowa nowoczesnego wizerunku, który tak bardzo jest nam potrzebny. Oto konkrety. V EEC był opisywany i pokazywany w mediach. Ekwiwalent reklamowy publikacji wyniósł wtedy 25 mln zł, rok później już około 32 mln zł. W ubiegłym roku był jeszcze wyższy. Skorzystało miasto i województwo.

Były prezydent Katowic Piotr Uszok z tych wyników był bardzo zadowolony. Po wielokroć zwróciła się każda złotówka zainwestowana w tę biznesową imprezę.

Wybrane z programu

20 kwietnia, poniedziałek
10.30-12 - 300 mld dla Nowej Europy, wielki program inwestycyjny dla UE
13.45-18 - pierwsze spotkanie Rady Biznesu Chiny-Kraje Europy Centralnej
14.45-16.30 Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym
14.45-16.30 Młodzi liderzy o przyszłości Europy
17-18 - wręczenie Złotych Certyfikatów Rzetelności

21 kwietnia, wtorek
9.30-11 - Liderzy innowacyjności. Co decyduje o sukcesie w dziedzinie innowacyjności?
9.30-11 - Polityka gospodarcza - Polska 2020
11.30-13 - Reindustrializacja w Europie
13.30-15 - Inteligentne miasta, kreowanie inteligentnej przestrzeni miejskiej
13.30-15 - Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?
15.30-17 - Innowacje w medycynie

22 kwietnia, środa
9.30-11 - Miasto od nowa. Człowiek, przestrzeń, infrastruktura
11.30-13 - Prywatni partnerzy samorządów
11.30-13 i 13.30-15 - Górnictwo. Rentowna kopalnia. Czy w Polsce możliwe jest opłacalne wydobycie węgla?
13.30-15 - Przemysł czasu wolnego w Polsce i Europie
oprac. AMC
***

Kliknij na zdjęcia po lewej stronie i poznaj opinię na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Aldona Minorczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.