Odliczamy do śląskiego Davos [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Aldona Minorczyk

Odliczamy do śląskiego Davos [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Aldona Minorczyk

Przez trzy dni Katowice będą na ustach całej Europy. W poniedziałek już po raz siódmy rozpocznie się Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Jest on porówywany do Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Z roku na rok gromadzi coraz więcej znaczących gości ze świata wielkiego biznesu, polityki, nauki i samorządu.

Świat biznesu i polityki w Katowicach

W tym roku do Katowic przyjedzie czterech ważnych komisarzy Unii Europejskiej: Jyrki Katainen, Elżbieta Bieńkowska, Carlos Moedas, Miguel Arias Canete, a także prezydent RP Bronisław Komorowski, mocna reprezentacja krajowego i europejskiego parlamentu, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów z Polski, Europy, świata. Blisko 200 prezesów i wiceprezesów największych firm, deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, który jako jedyny głosował przeciw aneksji Krymu oraz mer Kijowa Witalij Kliczko. Najważniejsza impreza biznesowa w Europie Centralnej, tym razem odbędzie się w nowym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rozmawiać się będzie o Unii, jej problemach i planach inwestycyjnych, gospodarce, energetyce, węglu, innowacjach, a także przyszłości młodych ludzi.

Wojciech Kuśpik, organizator EEC oraz prezes Grupy PTWP, podkreśla, że tegoroczna edycja kongresu cieszy się rekordowym zainteresowaniem. W ciągu pierwszej doby od uruchomienia rejestracji chęć wzięcia udziału w wydarzeniu zgłosiło tysiąc osób.

Sześć tysięcy gości, sto paneli, trzy dni debat

W sumie gości będzie 6000, ponad sto paneli tematycznych, trzy dni debat. Do tego aż 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy.

Wartą zaznaczenia nowością w agendzie kongresu jest projekt Liderzy Przyszłości. Organizatorzy EEC oddadzą w tym roku głos młodym ludziom, będą też zabiegać o zwiększenie ich zaangażowania się w sprawy publiczne. Młodzi ludzie będą uczestniczyć aktywnie w panelach, zaś Uniwersytet Ekonomiczny zorganizuje dla nich cykl wykładów. We wcześniejszych edycjach kongresu studenci pracowali jako wolontariusze. Pomagali uczestnikom, jednak nie mogli aktywnie uczestniczyć w imprezie. Najpopularniejszą imprezą towarzyszącą kongresowi jest ogólnopolski plebiscyt TOP Inwestycje Komunalne. Celem plebiscytu jest wyróżnienie najlepszych inwestycji.

- W tym roku mamy rekordową liczbę zgłoszeń. Dlatego postanowiliśmy wybrać aż 25 inwestycji - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu portalsamorzadowy.pl. Wśród nominowanych są m.in. rewitalizacja zabytkowego osiedla w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zyska miasto, hotele, restauracje, taksówkarze

Podczas kongresu wręczone zostaną nagrody PARP, odbędzie się gala CSR IX Ranking Odpowiedzialnych Firm. Oprócz tego fora gospodarcze: Chiny-Europa, Afryka-Europa Centralna, Polska-kraje Półwyspu Arabskiego, Polska-Korea Południowa, Polska-Czechy.

Kongres to także konkretne korzyści dla Katowic i Śląska, ich promocja na europejską skalę, budowa nowoczesnego wizerunku, który tak bardzo jest nam potrzebny. Oto konkrety. V EEC był opisywany i pokazywany w mediach. Ekwiwalent reklamowy publikacji wyniósł wtedy 25 mln zł, rok później już około 32 mln zł. W ubiegłym roku był jeszcze wyższy. Skorzystało miasto i województwo.

Były prezydent Katowic Piotr Uszok z tych wyników był bardzo zadowolony. Po wielokroć zwróciła się każda złotówka zainwestowana w tę biznesową imprezę.

Wybrane z programu

20 kwietnia, poniedziałek
10.30-12 - 300 mld dla Nowej Europy, wielki program inwestycyjny dla UE
13.45-18 - pierwsze spotkanie Rady Biznesu Chiny-Kraje Europy Centralnej
14.45-16.30 Energia, przemysł, klimat, czyli trzy w jednym
14.45-16.30 Młodzi liderzy o przyszłości Europy
17-18 - wręczenie Złotych Certyfikatów Rzetelności

21 kwietnia, wtorek
9.30-11 - Liderzy innowacyjności. Co decyduje o sukcesie w dziedzinie innowacyjności?
9.30-11 - Polityka gospodarcza - Polska 2020
11.30-13 - Reindustrializacja w Europie
13.30-15 - Inteligentne miasta, kreowanie inteligentnej przestrzeni miejskiej
13.30-15 - Demografia, zdrowie, gospodarka. Dlaczego starość ma przyszłość?
15.30-17 - Innowacje w medycynie

22 kwietnia, środa
9.30-11 - Miasto od nowa. Człowiek, przestrzeń, infrastruktura
11.30-13 - Prywatni partnerzy samorządów
11.30-13 i 13.30-15 - Górnictwo. Rentowna kopalnia. Czy w Polsce możliwe jest opłacalne wydobycie węgla?
13.30-15 - Przemysł czasu wolnego w Polsce i Europie
oprac. AMC
***

Kliknij na zdjęcia po lewej stronie i poznaj opinię na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Aldona Minorczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.