Odnowią fabrykę i zbudują amfiteatr

Czytaj dalej
Iwona Jędrzejczyk

Odnowią fabrykę i zbudują amfiteatr

Iwona Jędrzejczyk

12,5 mln zł i 14 miesięcy pracy potrzeba, by zrewitalizować zabytkową fabrykę. Wokół budynku powstanie przestrzeń dostępna dla mieszkańców, m.in. amfiteatr.

Biura o powierzchni 2,6 tys. mkw. powstaną w dawnej fabryce przy ul. Wierzbowej 44, która zostanie poddana renowacji. To jedyny zabytkowy tego typu obiekt na terenie Nowego Centrum Łodzi. Budynek wzniesiono w 1906 r. Pierwotnie mieściła się w nim Przędzalnia Szewiotu i Fabryka Towarów Trykotowych Stephan i Werner.

W ramach rewitalizacji budynek zostanie zamieniony w Fabrykę Przedsiębiorczości, czyli kompleksowe centrum obsługi firm (m.in. w zakresie prawa i rachunkowości), w którym będzie pracować około 150 osób. Remont będzie kosztował około 12,5 mln zł. Potrwa 14 miesięcy.

- Staramy się (w ramach konkursu)o 49-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej - mówi prof. Adam Mariański, inwestor. - Mamy nadzieję, że konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca czerwca. Wtedy ruszylibyśmy z pracami we wrześniu lub październiku.

Atrakcją budynku będzie taras widokowy na dachu, z którego będzie można podziwiać Nowe Centrum Łodzi. Będzie na nim luneta oraz mapa z zaznaczonymi łódzkimi fabrykami. Inwestor chce, by obiekt przy ul. Wierzbowej 44 był początkiem szlaku turystycznego, składającego się z zachowanych do dzisiaj budynków fabrycznych.

Powstaną poza tym duże narożne przeszklenia z czarnymi obramowaniami, a na przybudówce zostanie dobudowana jedna kondygnacja, także z czarną elewacją. Zewnętrzne ściany fabryki będą otynkowane na biało, bo takie były w oryginale. Na ścianach w środku pojawią się z kolei prace polskich artystów reprezentujących nurt realizmu magicznego, m.in. Wojciecha Siudmaka. Dekoracjami odnowionych przestrzeni będą poza tym dawne puszki instalacji elektrycznej, wywietrzniki oraz drewniane i stalowe słupy. Wokół budynku, poza miejscami parkingowymi, powstanie otwarta przestrzeń publiczna z dużą ilością zieleni i ławek. Będzie także amfiteatr z około 100 miejscami siedzącymi, w którym będzie można organizować ogólnodostępne wydarzenia.

Iwona Jędrzejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.