Odżyły nadzieje na województwo częstochowskie

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Odżyły nadzieje na województwo częstochowskie

Janusz Strzelczyk

W zasadzie w Częstochowie wszyscy się zgadzają na utworzenie województwa częstochowskiego, ale nie brakuje sporów.

Tuż po wyborach parlamentarnych częstochowscy posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie podtrzymali i podtrzymują swoje deklaracje o staraniach o powrót województwa częstochowskiego na mapę administracyjną Polski.

Na ostatniej sesji rady miasta nowo wybrani parlamentarzyści - poseł Konrad Głębocki i senator Artur Warzocha - zapewniali, że nie ustaną w wysiłkach o utworzenie województwa częstochowskiego. O swoim poparciu dla tej idei zapewniał też prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Pozornie wszyscy są zgodni, ale wiadomo, że sprawa budzi spore emocje.

- Jakie ma pan propozycje w sprawie województwa częstochowskiego? - pytał Krzysztofa Matyjaszczyka Konrad Głębocki.

- Przyjdźcie do mnie i określcie, czego ode mnie chcecie. Przestańcie gadać, zacznijcie realizować obietnice - odparł prezydent.
Zresztą lewica też składała obietnice nie tyle bezpośredniego utworzenia województwa czestochowskiego, ale nawet powrotu do 49 województw.

Prawo i Sprawiedliwość jest zdeterminowane, by utworzyć województwo środkowopomorskie - w oparciu o regiony Koszalina i Słupska - oraz województwo warszawskie - z Warszawy i najbliższej okolicy. O województwie częstochowskim już tak głośno się nie mówi. Poza samą Częstochową oczywiście.

Szymon Giżyński, ostatni wojewoda częstochowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości wybrany do Sejmu na kolejną kadencję, od lat walczy o powrót województwa częstochowskiego na mapę administracyjną kraju. Ale o przyszłości wyraża się bardzo rozważnie. Podkreśla, że to koncepcja strategiczna Prawa i Sprawiedliwości. Ale Częstochowa powinna najpierw na to zasłużyć. Mieszkańcy muszą tego naprawdę chcieć.

Rzecz jasna województwa nie da się zbudować z samej Częstochowy. Dlatego jeszcze w 2006 roku powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz Utworzenia Województwa Częstochowskiego. Pięć lat później komitet postulował (przy poparciu Rady Miasta), by razem z wyborami parlamentarnymi odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie reaktywacji województwa częstochowskiego. Jednak prezydent Komorowski takiego referendum nie rozpisał.

Z opracowania naukowców Politechniki Częstochowskiej, Akademii im. J. Długosza i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wynika, że Częstochowa z okolicznymi powiatami tworzy region historycznie ze sobą związany.

Jak bardzo powiązany i na ile historycznie, trzeba jeszcze dokładnie ustalić. Dziś wiadomo, że w skład nowego województwa mają wejść powiaty: częstochowski, myszkowski, zawierciański, kłobucki, lubliniecki, radomszczański, wieluński, wieruszowski, pajęczański. Pytanie, czy Częstochowa znajdzie w walce o województwo odpowiednio silnych sojuszników.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Janusz Strzelczyk

Komentarze

82
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Gość

Ktoś napisał w komentarzach,że jak częstochowskie to i : sosnowieckie, zawierciańskie, zakopiańskie itd. ale zapomniał, że Częstochowa była województwem a miasta które wymieniał nigdy nim nie były. !!!

Gość

Ktoś napisał w komentarzach,że jak częstochowskie to i : sosnowieckie, zawierciańskie, zakopiańskie itd. ale zapomniał, że Częstochowa była województwem a miasta które wymieniał nigdy nim nie były. !!!

radomszczanin

Każdy rodowity mieszkaniec Radomska nienawidzy częstochowy i nie poprze tego projektu

Franjo.

Jestem jak najbardziej za. Urodziłem się na Rakowie w bliskim sąsiedztwie kina RELAX. Moje serce więc jest w Częstochowie, tym bardziej, że tam dorastałem i tam pochowani są moi przodkowie, choć dziś mieszkam gdzie indziej. Po reformie Pana Premiera Buzka miało pozostać 8 województw. Potem 12. I gdyby tyle pozostało, pewnie nikt do nikogo nie miał by większych pretensji. Poza tym specjaliści od administracji proponowali, aby stworzyć 49 powiatów zamiast nowych województw. Inni proponowali połączyć województwa w kilka makroregionów, ale nie likwidować ich. Tak przed laty wyczytałem w jakichś gazetach. Ale po sejmowych debatach pojawiło się 15 województw, a po wyjściu z obrad pan minister Syryjczyk powiedział przed kamerami TVP, że "w senacie przegłosujemy 16". O czym to świadczy? A no o tym, że nie chodziło o silne, duże twory, jak mówili autorzy reformy , tylko o podział nie wiadomo jaki. Staropolskie też było wytyczone na mapach polityków, dzień przed ogłoszeniem wyników debaty samorządowej na biurku prezydenta Kielc był nawet proporczyk z dwoma herbami miast: Kielc i Częstochowy. Ale dzień później już linie na mapie Polski były przerobione z zielonych na czerwone i Staropolskiego nie było, natomiast było Świętokrzyskie. Dlatego wydaje mi się, że lepiej nie tworzyć Częstochowskiego samodzielnego, bo może być za małe i Sejmik Wojewódzki padnie po miesiącu z braku kasy. Połączmy się ze Świętokrzyskim i stwórzmy Staropolskie, większe. Wszak już raz byliśmy po wojnie z Kielcami. Częstochowa to historyczna Małopolska, a nie Górny Śląsk, którego stolicą historyczną jest Opole,
a nie Katowice, nie uniżając nikomu. I trzeba brać pod uwagę wolę ludu: kto chce być z nami, kto nie. Olesno nie, to nie. Lubliniec nie, to nie. Tam często słyszy się piękną mowę śląską, której
w Częstochowie w zasadzie się nie używa. Pozdrawiam.

ktos13

Czestochowa jest za mala na wojewodztwo, a jesli chca je zrobic to bez Radomska

Nie rzucim ziemi

Ręce precz od historycznych ziem Górnego Śląska! Lubliniec pozostaje w woj. śląskim! Resztę powiatów proszę sobie włączać gdziekolwiek.

pszczyniok

angole,francuzy,tysz dzielili afryka i arabof,i co momy dzisioj ?
Dzisioj,Gorole do goroli,Ślonzoki do ślonzokow.

Przeciwnik

Przypomina sobie: kilka razy podłączano Praszkę do różnych województw. Za każdym razem byliśmy traktowani po macoszemu! W tej chwili ludność gminy i powiatu zasymilowała się z Opolanami i nie widzę potrzeby tworzenia czegoś wbrew woli mieszkańców. Świętymi już bardziej nie będziemy. Skoro nowa władza chce nowego tworu, to zgodnie z jej sprawiedliwością ogłosić referendum i zobaczymy, kto chce przyłączenia do nowego województwa. Przecież władza chce oszczędności! Nieprawdaż? Kto poniesie te wielkie koszty? Poza tym nowe stanowiska,etc...

Częstochowiak

Według mnie to województwo niema sensu lepiej połączyć siły z Kielcami

O/S

powstaje to wojewodztwo wg. pomyslu PiS, powiat lubliniecki ma byc do niego wlaczony (bo tak chce spoleczenstwo powiatu-w koncu w wiekszosci glosowali na PiS),posel Gawron z Kochanowic, ktory z ramienia PiS okregu czestochowskiego dostal sie do Sejmu nie sprzeciwia sie temu bojac sie o swoja kariere... Gminy Ciasna i Pawonkow tego nie chca - ida do opolskiego (powiat OOL albo OST), gmina Koszecin,Boronow i ewewntualnie Wozniki Slaskie chca zostac w slaskim, przechodza do powiatu STA (co zreszta zrobila gmina Kalety w 1999 bojac sie wlasnie powrotu pod czestochowskie wplywy). Pozostaja gminy Herby, ktorym i tak wszystko jedno, gmina Kochanowice gdzie ludzie nie chca ale boja sie przeciwstawic swojemu Poslowi-w koncu jest im wszystko jedno i zgadzaja sie. Samo miasto Lubliniec zostaje wchloniete przez powiat ziemski czestochowski, gdyz z dwoma gminami nie ma racji bytu jako samodzielny powiat...Tak wiec drodzy mieszkancy powiatu, musimy dzialac juz teraz...mysle, ze nalezy wysylac zapytania w tej sprawie do posla Gawrona...i go pilnowac. Wladze miasta nie maja tu wiele do powiedzenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.