OFF Festival, czyli strzał w dziesiątkę!

Czytaj dalej
Ola Szatan

OFF Festival, czyli strzał w dziesiątkę!

Ola Szatan

OFF Festival w tym roku odbędzie się już po raz 10. Oto 10 ważnych punktów z historii jednej z najważniejszych imprez w tej części Europy. A jubileuszowa edycja już za tydzień.

1. OFF Festival na festiwalowej mapie Polski gości od 2006 roku. Święto muzyki alternatywnej początkowo odbywało się na Kąpielisku Słupna w Mysłowicach, ale w 2010 roku festiwal przeniósł się do Katowic i odbywa się na terenie Doliny Trzech Stawów. Szybko wyrobił sobie markę jednego z najważniejszych wydarzeń w Europie.

2. Myśl o własnej imprezie zaczęła pojawiać się w głowie Artura Rojka już w latach 2001 -2003 roku. Wtedy muzyk dużo koncertował poza Polską m.in. na bardzo znanych festiwalach w Niemczech, Szwajcarii, Szkocji i Irlandii. Dziś mówi, że to było bardzo ważne doświadczenie, które rozbudziło jego wyobraźnię. “W latach 90. kiedy chciałem coś ciekawego zobaczyć, musiałem jechać do Berlina. Z zazdrością patrzyłem na Pragę, gdzie pojawiały się zespoły Tindersticks, Low czy Sonic Youth” - mówi Artur.

3. To impreza, która ceniona jest przez europejską festiwalową publiczność. W 2012 roku OFF Festival zdobył statuetkę European Festival Awards 2011 w kategorii Best Medium Festival (Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości). Plebiscyt jest podsumowaniem sezonu festiwalowego, gdzie zwycięzców wybiera publiczność w internetowym głosowaniu. Wzięło w nim udział 350 tysięcy osób.

4. Festiwal coraz częściej doceniany jest przez prestiżowe magazyny. W 2014 roku amerykański magazyn "Time" wybrał OFF Festival jednym z 14 najciekawszych festiwali na świecie.

5. 15-20 procent. Tyle stanowi zagraniczna część uczestników OFF Festivalu. Na imprezę przyjeżdżają przede wszystkim festiwalowicze z Wielkiej Brytanii

6. Festiwal promowany jest poza granicami Polski. W ubiegłym roku organizatorzy nawiązali współpracę z wieloma instytucjami na świecie, które zajmują się promocją muzyki alternatywnej na skalę światową. W ubiegłym roku była nią m.in. All Tomorrow's Parties czyli instytucja odpowiedzialna za organizację festiwali głównie w Wielkiej Brytanii, ale też w Nowym Jorku, Melbourne, Tokio, Reykiaviku.

7. OFF Festival współpracuje też z Sub Pop Records, która jest jedną z najbardziej legendarnych wytwórni fonograficznych na świecie. Jonathan Poneman, który jest założycielem tej wytwórni na festiwalu bywa regularnie od 2009 roku.

8. Na niektórych artystów trzeba długo polować, inni sami się zgłaszają. W 2013 roku na festiwalu zagrał zespół Smashing Pumpkins, który sam... zaoferował swój koncert. Artur zdradził, że miał jako główne gwiazdy już zakontraktowanych My Bloody Valentine i Godspeed. Brakowało trzeciego headlinera. W pewnym momencie zadzwonił agent Smashing Pumpkins i zaoferował ich koncert, nalegając żeby Artur się zgodził.

9. Ważne artystyczne momenty? Twórcy „OFF-ki” pokazali polskim fanom legendarnych artystów, którzy nigdy wcześniej nad Wisłę nie dotarli – Public Image Limited, Flaming Lips, The Fall i wielu, którzy od OFF Festivalu zaczęli wielką karierę w Polsce, jak The National.

10. „TOP5” czyli koncerty z dotychczasowych edycji, które Artur Rojek najbardziej zapamiętał. Z tłumaczeniem skąd ten wybór:
The National (pierwszy koncert w Polsce zespołu, który za chwile miał się stać następcą REM), Slowdive ( jestem i byłem wielkim fanem tego zespołu, dlatego mocno ten koncert przeżyłem, płacząc i śmiejąc się jak dziecko na przemian), Swans (zdziwienie ludzi poziomem hałasu na pograniczu wytrzymałości i wagą emocji jaką wytworzył zespół na scenie), Charles Bradley (największe zaskoczenie, nieznany artysta, który uniósł Dolinę Trzech Stawów wysoko), Primal Scream grający album “SCREAMADELICA” (totalny psychodeliczny trans).

OFF Festival 2015
Tegoroczna edycja festiwalu będzie jubileuszowa, bo odbędzie się już po raz 10.
OFF Festival rozpocznie się 7 sierpnia i potrwa do 9 sierpnia. W ciągu trzech dni na 4 scenach wystąpi ok. 100 artystów.
Codziennie bawić się będzie kilkanaście tysięcy widzów. Wystąpią na nim m.in.: Patti Smith grająca „Horses”, Ride, Run The Jewels, The Residents.

Ola Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.