Oj, będzie się działo, żacy przejęli władzę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Oj, będzie się działo, żacy przejęli władzę

Leszek Kalinowski

Jako jedyni w kraju studenci UZ obchodzą Bachanalia (a nie Juwenalia). Zapraszają do zabawy mieszkańców. Sprawdź atrakcje!

Niska temperatura i deszcze nie przeszkodziły studentom Uniwersytetu Zielonogórskiego w paradzie. Z piosenką na ustach przeszli z kampusu A przy ul. Podgórnej na deptak. Jako że temat tegorocznych Dni Kultury Studenckiej to igrzyska olimpijskie, nie zabrakło elementów ze starożytnej Grecji. Ale żacy pokazali też, jak będą wyglądali sportowcy w 2247 r. (czarne kaski i skóry).

Studenci, którzy przebrali się w oryginalne stroje i zaprezentowali je na scenie.

Kamila Prządka (kierunek bhp) niosła znicz olimpijski.
- Bo jak to olimpiada bez ognia? - pytała. - Musi być. Co prawda nie przyniosłam go z Olimpu, ale z... marketu.
Kamila w wyobraźni cofnęła się do starożytnej Grecji, bo jak mówi - tam się wszystko zaczęło. Tak jak zaczęły się właśnie Bachanalia.

Na studentów przy pomniku Bachusa czekali prezydent Janusz Kubicki i prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski. Przewodnicząca Parlamentu Studenckiego Patrycja Urbaniak (wychowanie fizyczne i filologia rosyjska) nie mogła się doczekać, kiedy weźmie do ręki klucz do bram miasta. W Kolorowych szatach czekali też prowadzący imprezę: Karina Nicińska i Mateusz Kasperczyk.

- W życiu nie ma nic za darmo. Czy pani Patrycja zasłużyła na ten klucz? - pokazywał gospodarz Winnego Grodu. - Niech coś zaśpiewa i zatańczy!
- Zaśpiewajmy Bałkanicę! A Patrycja niech tańczy - zaproponował M.Kasperczyk z laurowymi liśćmi na głowie. Z usta żaków wyrwało się: Będzie się działo, będzie zabawa...
- To już wiemy, kto w przyszłym roku pojedzie na Eurowizję - skomentował prezydent i przekazał klucze.

Jak zdradziła nam Patrycja Urbaniak klucz będzie na imprezach, by żacy mogli sobie z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie. Potem trafi do sejfu. Bo jest zbyt cenny. Tak jak zaangażowanie studentów w organizację święta.
- Jest to ciężka praca, ale nam sprawia ona ogromną radość, gdy widzimy, że nasi koledzy i koleżanki świetnie się bawią - przyznaje P. Urbaniak.

Na studentów przy pomniku Bachusa czekali prezydent Janusz Kubicki i prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski.

Zdaniem Mateusza Zaręby (budowa maszyn) - Bachanalia to świetna okazja do tego, by się wyluzować przed sesją.
- Ja zawsze jestem lekko kujonem, a w tym czasie totalnie się odstresowuję i zapominam o egzaminach - przyznaje i wyciąga dzban. - Kupiłem go, by być prawdziwym Winoroklesem. Laurowy wieniec, białe i fioletowe starożytne szaty... No jak to w Grecji. Szkoda tylko, że nam słońce nie dopisało.
- Jestem siny z zimna. Samo prześcieradło to jednak za mało - przyznał Tomek, który nazwiska zdradzić nie chce. Bo rodzina by się martwiła...

Studenci, którzy przebrali się w oryginalne stroje i zaprezentowali je na scenie - otrzymali w nagrodę bilety na bacha-naliowe koncerty. Wszyscy krzyczeli: - Chleba i Bachanaliów! I zachęcali do zabawy.

Bachanaliowa parada przeszła ulicami miasta. Studenci dostali klucz do bram Winnego Grodu. Przez tydzień to oni będą rządzić...
Mariusz Kapała Bachanaliowa parada przeszła ulicami miasta. Studenci dostali klucz do bram Winnego Grodu. Przez tydzień to oni będą rządzić...

Przed sceną pojawiły się dziewczyny ze Spoko Famili, które rozruszały żaków i przybyłych na deptak mieszkańców.
- Zapraszamy na nasze imprezy - zachęcała P. Urbaniak.
- Cieszę się, że mamy studentów - przyznaje Wojciech Gruz, który oglądał paradę. - Czuć młodość. I jest weselej.
- Chcę być studentem UZ. Na razie wybieram kierunek. Zastanawiam się nad nowym - energetyka komunalna - przynaje Filip Gruszka, który czeka na koncerty.

Studenci zapraszają mieszkańców na imprezy. Oto niektóre z nich:

Wtorek, 17 maja:

Środa, 18 maja:

Czwartek, 19 maja:

Piątek, 20 maja:

Sobota, 21 maja:

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.