Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ola Piłsudska, dynamit w gorsecie

Czytaj dalej
Fot. wikipedia
Aleksandra Suława

Ola Piłsudska, dynamit w gorsecie

Aleksandra Suława

- Stare powiedzenie, głoszące że za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta, w historii walki o niepodległość wiele razy znajdowało potwierdzenie - mówi Katarzyna Droga, autorka książki „Kobieta, którą pokochał marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej”.

„Kto chciałby emancypować kobietę, uczyniłby ją nieszczęśliwą. Sama treść istoty kobiecej, sama jej delikatna natura, poddaje ją pod przewodnictwo mężczyzny” - pisał „Bluszcz” na początku XX wieku. Co by na takie słowa powiedziała Ola - wtedy jeszcze - Szczerbińska?

Że to brednie. Z jej wspomnień wiemy, że wszystko co w owym czasie na temat kobiet głosiły zacne pisma i autorytety, twierdzące że panie z racji swej kruchości powinny spod opieki rodziców płynnie przechodzić pod opiekę męża i tam realizować się w roli żony, matki i gospodyni, uważała za bzdury. Było to często zarzewiem sporów z najbliższa rodziną. Jej ciotka, Maria – osoba spokojna i cicha, omal nie zemdlała kiedy usłyszała, że Ola chce iść na studia, a potem - o zgrozo – pracować.

Bo jak głosiło popularne wtedy powiedzenie: tylko szpetne panny utrzymują się same…

Ola niewiele sobie robiła z takich powiedzonek. Tak samo jak z poglądów, że kobiety nie mogą walczyć z bronią w ręku, albo że nieślubne dziecko to powód do wstydu. Ona nie tylko tego wszystkiego doświadczyła, ale też, dzięki charyzmie i charakterowi, potrafiła mimo łamania konwenansów, cieszyć się szacunkiem innych.

Buntowniczka z domu czy z natury?

Powiedzmy, że z obu tych źródeł. Ola miała w sobie coś z odkrywcy, od dziecka lubiła sama sprawdzać, czy da się przekroczyć postawione granice. Weźmy choćby taki przykład: Jako uczennica uczesała się do szkoły w koronę z warkocza, w owym czasie zakazaną przez rosyjskiego zaborcę, jako „ fryzura tradycyjnie polska”. Ale wychowanie - a dokładniej przykład babki Karoliny Zahorskiej, walczącej w Powstaniu Styczniowym - też wywarło wpływ. To ona na łożu śmierci przykazała rodzinie, żeby nie przeszkadzano Oli w realizacji jej życiowych planów.

Postawa babki imponowała?

Nie chodziło tylko o walkę zbrojną, ale też o samodzielność. Karolina jako wdowa doskonale dawała sobie radę z prowadzeniem majątku, sama objeżdżała folwarki i nie tylko doglądała gospodarstwa, ale też prowadziła działalność pomocową i edukacyjną.

Jak kilkadziesiąt lat później, w czasie II wojny światowej, kiedy kobiety poszły do pracy, bo mężczyźni wyjechali na front.

Poniekąd tak. Dzięki takim doświadczeniom obie strony przekonały się, że walcząca czy pracująca kobieta to nic strasznego, udało się pokonać pewną mentalną barierę na drodze do emancypacji. Do tej ideowej przemiany trzeba dodać też kontekst międzynarodowy: na początku XX wieku gazety pisały o ruchach sufrażystek w Europie, co na pewno inspirowało Polki.

Podstawową różnica między sufrażystkami w Polsce, a aktywistkami w innych krajach Europy było to, że nasz ruch ściśle łączył się z walką o niepodległość.

Często nie pamięta się, jak dużą rolę kobiety odegrały w tej walce.

„Matki żony w mroczny izbach haftowały na sztandarach hasła: wolność i ojczyzna” - taki obrazek utkwił nam w głowach.

I jest w nim część prawdy, bo kobiety odegrały ogromną rolę w zachowaniu polskiej kultury i tożsamości. Można tu przywołać choćby słowa Piłsudskiego, który mówił, że bez nich Polska dawno zamieniłaby się w jeden z podległych Rosji krajów.

A co z walką zbrojną?

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jaki był wkład kobiet w walkę zbrojną
 • o jaką Polskę walczyły kobiety
 • jak żyłoby się Oli Piłsudskiej we współczesnej Polsce
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aleksandra Suława

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.