Opał prosto z lasu - tanie i ekologiczne źródło ciepła

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Opał prosto z lasu - tanie i ekologiczne źródło ciepła

Materiał informacyjny

Zima tuż, tuż - to ostatni moment, aby pomyśleć o ogrzewaniu. W tym kontekście warto rozważyć zakup gałęziówki lub drewna prosto z lasu.

W leśnej terminologii gałęziówkę oznacza się symbolem M2. To gałęzie i cienkie pnie o grubości do 7 cm, które nabywca układa samodzielnie w stos. Po zgłoszeniu się do leśniczego i uzyskaniu zezwolenia na wjazd do lasu, można przystąpić do przygotowywania drewna. Warto zaznaczyć, że to leśniczy określa miejsce, rodzaj drewna do samowyrobu oraz zasady współpracy, które trzeba przestrzegać, ponieważ nie każde drewno w lesie nadaje się na opał. Po pomiarze i wycenie, drewno można odebrać za niewielką cenę - średnio 30 zł netto za metr sześcienny gałęzi opałowych.

Kupno drewna prosto z lasu to opcja dla tych, którzy preferują grubsze kawałki (powyżej 7 cm) przygotowane przez nadleśnictwo i oznaczone symbolem S4. To krótkie wałki o różnej grubości (od 1,2 do 2,5 metra), kosztujące średnio 120 zł plus VAT. Drewno gatunków liściastych twardych, takich jak dąb, buk czy grab, jest droższe z powodu wyższej kaloryczności „drewna w drewnie”. 1,5-2 metry sześcienne dębiny równoważą wartość opałową tony węgla kamiennego. Nadleśnictwa nie prowadzą składów opału, więc drewno trzeba zamówić z wyprzedzeniem. W tym przypadku drewno trzeba odebrać osobiście z lasu i samodzielnie zorganizować jego wywóz.

Ceny drewna opałowego ustalane są indywidualnie w każdym nadleśnictwie, a cenniki można znaleźć na stronach internetowych. Procedury zakupu obejmują zgłoszenie się do leśniczego, uzyskanie zezwolenia na wjazd do lasu, samodzielne układanie drewna, a następnie pomiar, wycenę, i jego odbiór po uregulowaniu płatności. Płatności można dokonać bezpośrednio u leśniczego, który w zamian wydaje dokument potwierdzający zakup, czyli asygnatę.

Zakup drewna opałowego to nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne rozwiązanie. Drewno przeznaczone na opał to materiał, który nie nadaje się do innych zastosowań ze względu na niewielkie rozmiary, znaczne krzywizny, pęknięcia itp. Leśnicy podkreślają, że pozyskiwanie drewna opałowego nie prowadzi do zaniku tzw. martwego drewna w lasach, które stanowi siedlisko wielu organizmów. Ilość martwego drewna stale przyrasta, co wpływa pozytywnie na bioróżnorodność lasów.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.