Opel w Gliwicach zmniejszy produkcję. Kolejna grupa pracowników będzie oddelegowana do pracy w Niemczech

Czytaj dalej
Monika Chruścińska-Dragan

Opel w Gliwicach zmniejszy produkcję. Kolejna grupa pracowników będzie oddelegowana do pracy w Niemczech

Monika Chruścińska-Dragan

Opel Manufacturing Poland w Gliwicach przekazał pracownikom, że zamierza znacząco obniżyć produkcję, a co za tym idzie, kolejna grupa polskich pracowników fabryki oddelegowana zostanie do pracy w niemieckich zakładach koncernu - informują w kolejnym piśmie od premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy Sierpnia 80.

- To oznacza degradację tego zakładu - alarmują związkowcy.

Załoga fabryki Opla w Gliwicach już od lutego pracuje na dwie, a nie jak wcześniej na trzy zmiany. Część swoich pracowników delegowała też do zakładów Opla w Niemczech. Z kolei w Tychach i w Bielsku-Białej likwidowane są zakłady spółki pracującej dla koncernu Fiata, zajmującej się przygotowaniem linii do produkcji nowych modeli samochodów.

W rezultacie związkowcy postanowili dwa tygodnie temu po raz pierwszy zwrócić uwagę premiera na niepokojącą sytuację w branży. W piątek wysłali do Morawieckiego kolejny list.

Tym razem donosząc także, że w Gliwicach planowane jest kolejne cięcie produkcji i delegowanie kolejnych polskich pracowników do zakładów w Niemczech. - To oznacza degradację tego zakładu - zaznacza w liście Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpień 80.

Opel nie komentuje
Przedstawiciele Opla rewelacji związkowców nie zechcieli skomentować, a wszelkie zmiany wprowadzone w gliwickiej fabryce od początku roku tłumaczą wzmacnianiem konkurencyjności zakładu na rynku.

- Fabryka przeszła na system dwuzmianowy, dostosowując w ten sposób wielkość produkcji do rynku. Aby odpowiedzialnie zarządzać nadwyżką zatrudnienia, wprowadzono też korzystny program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało ponad 190 pracowników, a także trwające czasowe oddelegowania do innych jednostek firmy - przypomina Agnieszka Brania, przedstawicielka gliwickiej fabryki.

W dalszej części:

 • Co ogłosił w Genewie Sergio Marchionne
 • Jaka atmosfera panuje w fabrzce Fiata w Tychach
 • Jaki pomysł na rozwiązanie problemu mają związkowcy
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.