Opieka psychiatryczna po nowemu - na razie zmiany na Widzewie, a wkrótce na Bałutach. Centrum Zdrowia Psychicznego...

Czytaj dalej
Fot. archiwum
LB

Opieka psychiatryczna po nowemu - na razie zmiany na Widzewie, a wkrótce na Bałutach. Centrum Zdrowia Psychicznego...

LB

Od wczoraj w ramach ogólnopolskiego pilotażu działa pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Czechosłowackiej Drugie powstanie na Bałutach.

Realizatorem pilotażu jest Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego przy ul. Czechosławackiej (na zdjęciu), który na podstawie umowy z NFZ ma objąć kompleksową opieką psychiatryczną dorosłych mieszkańców Widzewa.

Taką opiekę ma zapewnić w poradniach zdrowia psychicznego, oddziałach dziennych i stacjonarnych, w ramach pomocy doraźnej, a przede wszystkim dzięki leczeniu środowiskowemu, czyli opiece w domu pacjenta.

Nowością w ramach pilotażu jest utworzenie punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, który ma być czynny w dni robocze od godz. 8 do 18. Pacjent, który się do niego zgłosi bez skierowania, ma otrzymać plan leczenia, fachową pomoc i wsparcie. Zaś pacjenci w stanie pilnym w ciągu 72 godzin rozpoczną terapię.

Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego będzie opiekował się mieszkańcami Widzewa, niemniej jednak pomoc otrzyma tu każdy, kto zgłosi się do punktu konsultacyjnego. Szpital będzie współpracował, na zasadzie podwykonawstwa, z Multimedem, poradnią do tej pory udzielającą świadczeń w zakresie leczenia psychiatrycznego dorosłych i leczenia środowiskowego na Widzewie.

- Leczenie ma być tak zorganizowane, by, jeśli to możliwe, pacjent mógł uniknąć pobytu w szpitalu, by leczyć go w jego środowisku, aby jak najszybciej mógł powrócić do życia sprzed kryzysu i do codziennej aktywności - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

Wkrótce rozpocznie działalność drugie Centrum, w Szpitalu im. dr. J. Babińskiego. Szpital z kilkoma podwykonawcami zapewni opiekę dorosłym mieszkańcom Bałut.

Do prowadzenia pilotażu wskazano 28 ośrodków w Polsce. Pilotaż, który testuje nową organizację i finansowanie opieki psychiatrycznej, potrwa 3 lata i obejmie 3,1 miliona dorosłych Polaków.

LB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.