Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lech Szaraniec, moje Katowice. Paweł Steller

Czytaj dalej
Lech Szaraniec

Lech Szaraniec, moje Katowice. Paweł Steller

Lech Szaraniec

Paweł Steller był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli artystów śląskich. Jego twórczość omawiano bardzo często na łamach "Polonii" i "Polski Zachodniej" oraz innych czasopism śląskich i ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia na wystawach krajowych i międzynarodowych oraz złote medale otrzymane za prezentowane grafiki na wystawach w Paryżu w 1934 i 1937 roku przyniosły mu wysokie uznanie w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Prasa francuska nazwała go "śląskim Durerem", a polska "śląskim Skoczylasem".

Paweł Steller urodził się 23 stycznia 1895 roku w Hermanicach na ziemi cieszyńskiej w rodzinie kotlarza, zatrudnionego w kuźni ustrońskiej "Krystyna".

Pięcioletni Paweł rozpoczął naukę w szkole ludowej w Hermanicach. Ukończył ją dopiero w Olszaniku w powiecie samborskim, gdzie jego rodzice przeprowadzili się po zburzeniu kuźni "Krystyna" i likwidacji przemysłu hutniczego w Ustroniu, na przełomie XIX i XX wieku. Uzdolnienia rysunkowe zadecydowały, że po ukończeniu szkoły w Samborze rodzice Pawła zdecydowali się oddać syna do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na wydział malarstwa dekoracyjnego. W czerwcu 1913 roku ukończył z wyróżnieniem lwowską szkołę.

W 1913 roku Paweł Steller udał się do Pragi na studia artystyczne w CK Umélecko-Průmyslove Školy, mające charakter wyższej szkoły artystycznej.

W 1915 roku Paweł Steller został wcielony do armii cesarskiej. Do lipca 1918 roku wiele miesięcy spędził na froncie włoskim i serbskim. W latach 1916-1917 przebywał w Opawie, gdzie był słuchaczem oficerskiej szkoły i w Koviljacy (Serbia) na 3-miesięcznym kursie w oficerskiej Szkole Mierniczej. Na potrzeby wojska wykonywał ze zdjęć lotniczych mapy topograficzne.

W 1918 roku w stopniu podporucznika pełnił służbę w Wojsku Polskim, najpierw w polskiej Komendzie Dworca w Przemyślu, a następnie w Stanisławowie, Rawie Ruskiej i we Lwowie. Na przełomie lat 1919/1920 przebywał w Cieszynie, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej na Śląsku Cieszyńskim. W. 1920 roku przebywał tu kilkakrotnie, między innymi i w Hermanicach, w związku z przewidywanym plebiscytem. W końcu stycznia 1921 roku został zwolniony z wojska.

W dalszej części:

 • Co Steller robił w Wojskowym Instytucie Geograficznym
 • Wielki sukces w Wersalu
 • Dom artysty dzisiaj

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz tutaj.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Lech Szaraniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.