Bartosz Wojsa

Opłaty za telewizor i czajnik w szpitalach. Czy to jest legalne?

Opłaty za telewizor i czajnik w szpitalach. Czy to jest legalne? Fot. Ewelina Borowiecka/Polska Press
Bartosz Wojsa

Dodatkowe opłaty za telewizor, czajnik czy szafę w szpitalnym pokoju? Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje w związku ze skandalicznymi praktykami w placówkach medycznych. Jak sytuacja wygląda w szpitalach w województwie śląskim? Sprawdziliśmy.

Opłaty za używanie telewizora i szafy - wynosiły po 30 zł za tydzień pobytu od każdej osoby w szpitalu. Za używanie czajnika - 10 zł na tydzień. To skandaliczny „cennik” w jednym ze szpitali w Pomorskiem, gdzie na oddziale rehabilitacyjnym pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego i Rzecznika Praw Pacjenta.

- Powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności, dlatego RPP stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom - można przeczytać na internetowej stronie Rzecznika Praw Pacjenta. - Szpital ten zobowiązywał również pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce. Te praktyki RPP uznał za ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym te przyjmowane na choroby przewlekłe.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w województwie śląskim. Jak się okazuje, korzystanie z telewizorów jest płatne, ale nie obowiązkowo - to system „na monety”, który zakłada, że jeśli pacjent chce obejrzeć telewizję, to wrzuca, na przykład, dwa złote do automatu i ogląda. Nie ma sytuacji, w której płaci się stawkę tygodniową.

Dalej piszemy:

 • gdzie funkcjonuje telewizor „na monety” ,
 • co na to pacjenci,
 • pobieranie za co opłat jest nielegalne.
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.