Opolscy seniorzy mają długi w bankach i kłopoty z płaceniem rachunków za czynsz, prąd i gaz

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Ewa Bilicka

Opolscy seniorzy mają długi w bankach i kłopoty z płaceniem rachunków za czynsz, prąd i gaz

Ewa Bilicka

Jeśli chodzi o średnie zadłużenie, to przed Opolanami (ze średnim długiem ponad 13 tys. zł) są już tylko emeryci z Mazowsza (ponad 14 tys. zł).

8,9 mln Polaków pobiera emeryturę lub rentę. Świadczenie to przeciętnie wynosi ok. 1,7 tys. zł netto (wzrosło w w ciągu roku o 1,9 proc.). Niestety, rośnie nie tylko wysokość emerytury, ale też zadłużenie seniorów. Jeszcze rok temu dług polskich emerytów wynosił nieco ponad 2 mld złotych. Po roku wzrósł on o 40 proc. Teraz seniorzy muszą spłacić aż 2,87 mld zł, a na „czarnej liście” w KRD jest 23 3171 osób w wieku emerytalnym.

Częstym powodem zadłużania seniorów jest chęć pomocy bliskim. Dziadkowie zaciągają pożyczki na prośbę młodszych członków rodziny, zwłaszcza kiedy ci nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Sporo kosztują też prezenty dla wnucząt.

- Starsi ludzie nie mają serca odmówić swoim wnukom, kiedy ci proszą o wzięcie dla nich pożyczki - tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej KRD. - Z biegiem czasu okazuje się, że wnuki nie płacą rat. O tym niemiłym fakcie seniorzy często dowiadują się dopiero od negocjatora z firmy windykacyjnej. I choć to wnuczkowie mają radochę z tych gadżetów, to w świetle prawa dziadkowie są dłużnikami.

Dziadkowie nie potrafią odmówić bliskim i z tego powodu często popadają w długi

Gdy emeryci nie są w stanie regulować zaciągniętych zobowiązań, najczęściej ich długi odkupują fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne. To właśnie one są najczęstszymi wierzycielami seniorów i do nich należy 40 proc. wszystkich emeryckich długów. Na kolejnym miejscu są niezapłacone zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych - 21 proc.

Zaleganie ze spłatą pożyczek i kredytów to jedynie wierzchołek góry lodowej. W emeryckich portfelach brakuje też pieniędzy na czynsz, rachunki za wodę, prąd i gaz - nieopłacone rachunki z tego tytułu stanowią 16 proc. łącznego zadłużenia seniorów. - A 13 procent długów wynika z nieopłaconych rachunków za abonament RTV, internet i telefoniczny - dodaje prezes Adam Łącki.

W gronie zadłużonych seniorów przeważają kobiety - to aż 62 proc. wszystkich dłużników-emerytów.

To odwrotna proporcja niż w przypadku wszystkich zadłużonych konsumentów, gdzie to mężczyźni stanowią około 2/3 wszystkich dłużników.

- Panie żyją średnio niespełna 82 lata, podczas gdy życie panów trwa niecałe 74 lata - tłumaczy Adam Łącki. - W chwili śmierci męża wszystkie zobowiązania spadają na barki wdowy...

Ewa Bilicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.