Tomasz Kapica

Opolskie. Od stycznia było więcej dni smogowych, niż w całym 2020. W którym mieście jest najgorzej?

Najwięcej dni smogowych w tym roku było na razie w Nysie - 20, oraz Zdzieszowicach - 18. Długo na wdychanie zanieczyszczeń narażeni byli od stycznia Fot. Archiwum nto Najwięcej dni smogowych w tym roku było na razie w Nysie - 20, oraz Zdzieszowicach - 18. Długo na wdychanie zanieczyszczeń narażeni byli od stycznia także mieszkańcy Olesna. Normy były tam przekroczone już 16 razy, czyli tyle samo co w całym 2020 roku. W Opolu dni smogowych było 11, a w Głubczycach 6.
Tomasz Kapica

Nysa, Zdzieszowice i Kędzierzyn-Koźle to miasta, w których od początku roku smog pojawia najczęściej. W jednym mieście dni z przekroczonymi normami było już nawet więcej, niż w całym 2020!

Jednym z podstawowych wskaźników oceny jakości powietrza jest liczba tzw. "dni smogowych", czyli dób, w których wystąpiły przekroczenia dozwolonego zanieczyszczenia pyłem PM10. Im więcej takich dni, tym dłużej jesteśmy narażeni na szkodliwą działalność pyłów i jest większe ryzyko, że z tego powodu zachorujemy.

Przez lata za jedno z najbardziej zapylonych miast regionu uznawany był Kędzierzyn-Koźle. W zeszłym roku się to jednak zmieniło, bo na terenie gminy zanotowano 15 dni z przekroczeniem norm dla pyłu PM10. To i tak dużo, ale sporo mniej, niż w innych miastach. Przykładowo w Zdzieszowicach w 2020 roku takich dni było 38, a w Nysie (niechlubny rekord) aż 41.

Tymczasem do 1 stycznia do 23 lutego 2021 w Kędzierzynie-Koźlu zanotowano już 16 dni smogowych, czyli więcej, niż w całym zeszłym roku!

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.