Opowieść o świętej Barbarze. Nowa trasa w Kopalni Guido [WIRTUALNY SPACER]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko
Bartosz Pudelko

Opowieść o świętej Barbarze. Nowa trasa w Kopalni Guido [WIRTUALNY SPACER]

Bartosz Pudelko

Nowa trasa turystyczna Kopalni Guido, czyli poziom św. Barbary, jest już dostępna dla turystów. Przekształcony poziom 170 opowiada od teraz o roli wiary w życiu i pracy górników. Pełen jest nie tylko oryginalnych przestrzeni, ale i multimediów.

Idziecie za przewodnikiem korytarzami poziomu 170 w kopalni Guido. Dochodzicie do tamy, za którą widać dalszą część chodnika. Zatrzymujecie się, przewodnik opowiada. Z oddali dochodzi hałas, z każdą chwilą jest coraz głośniejszy, w końcu zagłusza przewodnika. Dobiega z drugiego końca korytarza. To stamtąd wdziera się woda. Fala zmierza w Waszym kierunku. Spokojnie, to tylko mapping 3D, który jednak przy odpowiednim oświetleniu i nagłośnieniu robi spore wrażenie. Poziom 170 kopalni Guido wzbogacił się w kilka takich multimedialnych atrakcji, nowe eksponaty i przeszedł całościowy lifting. Od teraz to poziom św. Barbary. Kolejna atrakcja turystyki industrialnej w Zabrzu.

- Satysfakcją napawa fakt, że obiekty turystyki poprzemysłowej są rozpoznawalnymi symbolami Zabrza i regionu w Polsce, a także poza granicami kraju. To nasze dziedzictwo przemysłowe, z którego jesteśmy dumni. Dziedzictwo, które dzięki inwestycjom nabiera nowych przyjaznych dla mieszkańców funkcji. Rewitalizując obiekty naziemne oraz trasy podziemne stwarzamy wyjątkową przestrzeń dla turystyki, ale także kultury. Muzeum Górnictwa Węglowego z kopalnią Guido i Sztolnią Królowa Luiza wzmacnia ofertę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Każdego roku podczas Industriady widzimy, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się te miejsca. 320 metrów pod ziemią w kopalni Guido odbywają się wydarzenia kulturalne i artystyczne. W tym roku oddaliśmy do użytku część naziemną Sztolni Królowa Luiza oraz nową trasę - poziom św. Barbary w kopalni Guido. Te miejsca już cieszą się sporym zainteresowaniem - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Stare korytarze zyskały nową jakość

Nowa trasa turystyczna została oficjalnie otwarta w ubiegłym tygodniu. Uroczystą mszę św. odprawili abp Wiktor Skworc i bp Jan Kopiec. Nabożeństwo odbyło się w kaplicy św. Barbary - sercu całego poziomu. Architektura tego miejsca zupełnie nie przypomina kopalni. Wygląda jak wnętrze świątyni, tyle, że wybudowanej 170 metrów pod ziemią. Klimatu dopełnia olbrzymi witraż i figura patronki górników wykonane specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego.

Poziom 170 jest najstarszą udostępnioną do zwiedzania częścią kopalni Guido. Dotychczas, ze względu na swój bardziej muzealny charakter, pozostawał nieco w cieniu poziomu 320, który kusił pracującymi maszynami, kolejką czy strefą K8. Półroczny remont zmienił poziom 170 w muzeum na miarę XXI wieku. Pełne multimediów umiejętnie połączonych z oryginalnymi wnętrzami i eksponatami. A motywem przewodnim jest kult św. Barbary.

Dotychczasowa trasa na poziomie 170 została więc wzbogacona o eksponaty opowiadające właśnie związku św. Barbary z pracą górników. Cały poziom podzielony został na cztery strefy. Pierwsza dotyczy pracy w kopalni, w tym roli, jaką pełniły w nich konie. W tej części zobaczymy przede wszystkim oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy w nich zarówno oryginalne wyposażenie, jak i multimedia. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. Całość stanowi zwartą opowieść ilustrującą jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak bardzo niebezpieczna.

Kolejna strefa pod hasłem „rozum i wiara” mieści się w jednej z komór. Tu ekspozycja skupiać się będzie na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą (święta Barbara jako patronka górników) i wiedzą (zastane elementy wyposażenia kopalni). Architektura tego miejsca doskonale nadaje się do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowego mappingu. W tej części zwiedzający poznają także wiele interesujących faktów na temat samej świętej Barbary, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, dlaczego górnicy obrali ją sobie za patronkę.

Następna - trzecia strefa nosi nazwę „Kult św. Barbary” i stanowi serce całego poziomu. To właśnie wspomniana już kaplica, która mieści się w komorze B zachwycającej architekturą. Przywodzi ona na myśl bardziej neogotyckie kościoły niż podziemia kopalni.

Ostatnia strefa tematyczna ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym różnorodne, współczesne konteksty związane z patronką górników i jej kultem. Strefa zlokalizowana jest w okolicach szybu Guido. Zgromadzone zostaną w niej zarówno eksponaty muzealne, jak i multimedialne stanowiska. Każde ze stanowisk pozwoli zwiedzającemu na samodzielne pogłębienie lub uzupełnienie wiedzy na św. Barbary czy miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

Idealny na rodzinne zwiedzanie

Poziom 170 wciąż pełni w kopalni funkcje muzealne. Jest mniejszy i mniej wymagający niż poziom 320.

- To idealna propozycja np. dla rodzin z małymi dziećmi czy osób starszych, które też chcą poznać kopalnię. Ta trasa będzie dla nich prostsza. To właściwie nowoczesne muzeum, tyle, że pod ziemią - tłumaczy Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego. - Mamy więc muzealny poziom św. Barbary, poziom 320, gdzie można bliżej przyjrzeć się górnictwu, a na przełomie stycznia i lutego chcemy uruchomić zupełnie nową trasę, czyli ekstremalny poziom 355. Każdy znajdzie coś dla siebie - dodaje.

Nowa aranżacja poziomu 170 to nie jedyne zmiany w Kopalni Guido, jakich należy się spodziewać w najbliższym czasie. Gotowy jest już nowy parking przed obiektem, wkrótce powróci budynek obsługi ruchu, który był rozbudowywany. W pierwszym kwartale przyszłego roku ruszy wspomniana już trasa ekstremalna. Planowane są także zmiany w ekspozycji samego poziomu 320, który teraz przybliża historię całego górnictwa, a w przyszłości ma skupić się bardziej na roli jaką przez wiele lat pełniła Kopalnia Guido, czyli na przybliżeniu funkcji kopalni doświadczalnych.

- Przygotowujemy się do otwarcia nowych obiektów - sztolni wraz z naziemnymi kompleksami Kopalni Królowa Luiza. To tam zlokalizowane będą ekspozycje dotyczące historii górnictwa węglowego. Postanowiliśmy więc zmienić aranżację Kopalni Guido. Poziom św. Barbary to pierwsze miejsce, w którym udało się zebrać tyle eksponatów dotyczących duchowego serca regionu, czyli kultu patronki górników. Nazywana była ona Patronką Dobrej Śmierci i opiekowała się wieloma grupami zawodowymi obciążonymi właśnie takim ryzykiem. Wraz z rozwojem górnictwa stała więc patronką również górników. Chcemy te zbiory rozwijać - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

Kopalnia Guido ma różnorodną ofertę zwiedzania. Możecie wybrać jeden z dwóch poziomów lub oba od razu. Poziom św. Barbary, czyli 170, jest prostszy, przystosowany do osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie trwa godzinę. Poziom 320 to trasa bardziej wymagająca. Zwiedzanie trwa 2 godziny i trzeba podczas niego pokonać kilka wzniesień lub ciaśniejszych korytarzy. Ze względu na to i na głębokość (różnicę ciśnień) odradza się zwiedzanie osobom z ciężkimi schorzeniami, a kobiety w ciąży powinny skonsultować to z lekarzem. Trasa nie jest przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych. Nie mogą jej też zwiedzać dzieci poniżej 6 lat. Na obu poziomach jest ok. 16 stopni. Pamiętajcie więc o odpowiednim ubraniu.

Zwiedzanie poziomu 170 kosztuje od 22 do 29 zł, a 320 od 25 do 33 w zależności od dnia i ulg. Bilet na oba poziomy kupimy za 35-43 zł. Szczegółowy cennik, uwzględniający ulgi rodzinne, wynajem przewodnika itp., a także godziny otwarcia znajdziecie TUTAJ

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kliknij w ten link

W3Schools

Bartosz Pudelko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.