Opóźni się podniesienie zabytkowego mostu?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Opóźni się podniesienie zabytkowego mostu?

Łukasz Koleśnik

Podniesienie mostu jest konieczne w związku z pracami na Odrze. Decyzje w sprawie przeprawy przez rzekę opóźniają się. Dlaczego?

Sprawa podniesienia mostu w Krośnie Odrzańskim ostatnio ucichła. Wydawało się, że pierwsze prace mogą się zacząć jeszcze pod koniec tego roku, a najpóźniej w przyszłym, jednak wygląda, że zadanie może się opóźnić.

Czekają na decyzję dyrekcji
- Czekamy na informacje ze strony Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który kieruje inwestycją - opowiada burmistrz Marek Cebula. - Koncepcja miała być gotowa do końca sierpnia, jednak pojawiły się jakieś komplikacje.
- Dla nas najistotniejsze jest to, aby połączyć projekt podniesienia mostu wraz z obwodnicą. Same podniesienie przeprawy nie rozwiązuje największego problemu miasta, czyli 13,5 tysiąca pojazdów na dobę, przejeżdżających przez centrum - podkreśla M. Cebula. Inwestycja jest uzależniona od tego, jakie plany względem Krosna Odrzańskiego ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
- Liczyliśmy na szybsze wykonanie obwodnicy oraz nowego mostu, ale wiemy, że zostało to odsunięte w czasie - opowiada Norbert Olszewski z RZGW we Wrocławiu.
Pracownik wrocławskiego zarządu dodaje, że trzeba czekać na decyzję, ponieważ jest kilka opcji do rozpatrzenia. M.in. podniesienie mostu lub budowa nowego.

Po co podnosić most?
Zmiana wysokości przeprawy jest konieczna, ze względu na planowane prace na Odrze (nie tylko w rejonie Krosna Odrz.). Mają one poprawić żeglowność rzeki. W przypadku Krosna, to dobra wiadomość, gdyż tutejszy odcinek Odry wręcz się tego domaga. M.in. dlatego, że raz po raz zawieszane są rejsy Zefirem.
Ponadto coraz więcej statków turystycznych przypływa do miasta. Niezbyt wielkie, ponieważ większe nie mieściłyby się pod mostem.
- Poza tym prace na Odrze mają też sprawić, że wysoka woda nie będzie już taka straszna dla Krosna - wyjaśnia N. Olszewski z RZGW. Kiedy ruszą te prace? Nie wiadomo.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.