Justyna Przybytek

Opuszczony od 13 lat dawny hotel Silesia znika z Katowic

Opuszczony od 13 lat dawny hotel Silesia znika z Katowic Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Drugi tydzień trwa rozbiórka konstrukcji dawnego hotelu Silesia w centrum Katowic. Gmach rozbierany jest kawałek po kawałku od strony ulicy Skargi i supersamu. Prace, mimo że hotel stoi w ścisłym centrum, przebiegają na tyle sprawnie, że zniknęło już kilka segmentów budynku po zachodniej stronie Silesii.

Rozbiórka hotelu Silesia w zasadniczą fazę weszła 12 sierpnia. Wcześniej wnętrza hotelu oczyszczono z wyposażenia i materiałów nadających się do recyklingu, m.in. elementów instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i przeciwpożarowej, wykładzin oraz zabudowy drewnianej. Następnie usunięto płyty zawierające azbest z dwóch ścian szczytowych Silesii, a w międzyczasie rozebrano podziemne sieci i wyburzono wejście główne do hotelu od strony ulicy Wincklera.

Natomiast od 12 sierpnia konstrukcja budynku rozrywana jest przez ciężki sprzęt (w użyciu jest 110-tonowa koparka o zasięgu roboczym 42 metrów) kawałek po kawałku. W pierwszym tygodniu rozbiórki wyburzono segment hotelu bezpośrednio nad ulicą Skargi. Prace od początku prowadzone są po zachodniej stronie gmachu, czyli od strony supersamu, i powoli oddalają się od ulicy Skargi w stronę Superjednostki.

Mimo to, jeden pas ulicy oraz chodnik nadal są wyłączone z ruchu i takie pozostaną prawdopodobnie do końca sierpnia. To dlatego, że rozbiórka ponownie wróci w bezpośrednie sąsiedztwo ulicy, gdy roboty obejmą wschodnią ścianę Silesii, czyli tę od strony katowickiego rynku.

Tymczasem gmach rozłupywany jest na pół, w efekcie oczom przechodniów ukazują się wnętrza nieczynnego od 13 lat hotelu. Aktualnie widać dawne hotelowe korytarze, windy, ale też fragmenty łazienek, w których na ścianach pozostały jeszcze białe kafelki i - w niektórych miejscach - lustra. Dodajmy, że wykonawcą rozbiórki jest firma z Grupy Tree. Prace mają się zakończyć pod koniec września.

Po wyburzeniu hotelu Silesia na działce u zbiegu ulic Skargi i Wincklera w Katowicach powstanie kompleks Nova Silesia. Będzie się składał z dwóch 13-piętrowych biurowców oraz nowego hotelu. W budynkach biurowych będzie łącznie 30 tys. mkw. powierzchni, natomiast w hotelu zaplanowano 144 pokoje.

Budowa rozpocznie się po uporządkowaniu terenu przy ulicy Skargi, prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Projekt całości powstał w pracowni APA Wojciechowski. Inwestorem jest firma Vastint Polska.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.