Krzysztof Ogiolda

Order dla księdza Józefa Krawca. Kapelan strzeleckich więźniów odznaczony

Ks. Józef Krawiec został odznaczony Orderem Świętego Pawła Apostoła. Fot. Piotr Kochański, OISW Opole Ks. Józef Krawiec został odznaczony Orderem Świętego Pawła Apostoła.
Krzysztof Ogiolda

Ks. Józef Krawiec, kapelan strzeleckich zakładów karnych otrzymał z rąk wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia oraz dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego Order Świętego Pawła Apostoła - patrona Służby Więziennej.

Ksiądz Józef Krawiec znany jest przede wszystkim jako założyciel Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Barka" i opiekun osób bezdomnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od 25 lat jest także kapelanem w strzeleckich zakładach karnych.

- Moje bycie w dwóch strzeleckich więzieniach polega na spotykaniu człowieka – powiedział nto ks. Józef Krawiec i na uczeniu się tej sytuacji, w jakiej on jest. Czasem nie wiem co, mam zrobić, ale właśnie wtedy staram się być przy człowieku. Spotykam go w czasie mszy, przy spowiedzi, przy rozmowach. Na tym ta praca polega. Są też inne formy: pielgrzymki, wycieczki, olimpiady. Nabożeństwo majowe z ogniskiem może uczyć, że takie wydarzenia mogą się odbywać bez alkoholu. Ale w czasie pandemii ruch na zewnątrz jest bardzo ograniczony.

- Order Świętego Pawła Apostoła - Patrona Służby Więziennej przyznawany jest od 2019 roku w celu wyróżnienia szczególnych zasług i uhonorowania osób, instytucji, organizacji i fundacji, które dokonały inicjatyw i czynów na rzecz Służby Więziennej, na rzecz jej funkcjonariuszy i pracowników oraz ich rodzin, i które swoim działaniem przyczyniają się do realizacji misji Służby Więziennej oraz budowania jej etosu. Myślą przewodnią Orderu Świętego Pawła Apostoła - Patrona Służby Więziennej są słowa "Stałem się wszystkim dla wszystkich" z 1. Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian - mówi kpt. Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu.

Odznaczenie wręczono księdzu podczas promocji oficerskiej w kampusie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu.

Pozostało jeszcze 36% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.