Jakub Marcjasz

Orkan Ksawery spustoszył park w Żywcu. Władze miasta zapowiadają nowe nasadzenia

Siła wiatru z żywieckim parku była tak duża, że niektóre z drzew zostały wyrwane z korzeniami. Teraz trzeba odnowić drzewostan Fot. Fot. Jakub Marcjasz Siła wiatru z żywieckim parku była tak duża, że niektóre z drzew zostały wyrwane z korzeniami. Teraz trzeba odnowić drzewostan
Jakub Marcjasz

Nawet jedna piąta drzewostanu w Parku Habsburgów ucierpiała z powodu ostatniej wichury. Odtworzenie parku w Żywcu zajmie dekady, bo wśród powalonych drzew są i takie, które miały nawet 200 lat. Orkan Ksawery był bezlitosny.

Tartak! - tak jednym słowem opisuje to, co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w nocy z czwartku na piątek spotkany w Parku Habsburgów mężczyzna. Z powodu orkanu Ksawery, który przeszedł także nad powiatem żywieckim, najbardziej ucierpiał właśnie park w Żywcu.

- W ocenie mojej i pracowników parku zniszczeniu uległa około jedna piąta drzewostanu. To bardzo dużo! Park znalazł się w samym centrum wichury. Szczęście w tej sytuacji polegało na tym, że nikogo w parku nie było (jest on zamykany na noc ). Ucierpiały drzewa, sprzęt parkowy, a na jeden z bloków - na szczęście bez konsekwencji - osunęło się drzewo - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który podziękował wszystkim za zaangażowanie w akcję.

Na miejscu praktycznie od samego początku działały Państwowa Straż Pożarna, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w akcję włączone zostały także osoby na co dzień pracujący w parku i pracownicy Urzędu Miejskiego.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jakub Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.