Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tomasz Modzelewski

ORP Ślązak na morzu. Trwa testowanie systemów napędowych

ORP Ślązak na morzu. Trwa testowanie systemów napędowych
Tomasz Modzelewski

Droga do tego, żeby ORP Ślązak mógł wypłynąć w morze, była bardzo długa i kosztowna. - Mamy nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy dojdzie do zakończenia odbiorów przez Inspektorat Uzbrojenia, abyśmy mogli przekazać okręt Marynarce Wojennej - zapowiada Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

- To pierwszy okręt w naszej Marynarce Wojennej posiadający tak zróżnicowane i nowoczesne wyposażenie, więc wszystko musi być praktycznie przygotowane od podstaw. Poszczególne systemy są testowane, a załoga jest cały czas szkolona - mówi Michał Adamski, główny specjalista ds. systemu walki w zespole budowy okrętu.

W czasie pokoju ORP Ślązak będzie mógł brać udział w działaniach sojuszniczych (a więc wszelkiego rodzaju ćwiczeniach), w akcjach ratowniczych czy walce z przemytem (czyli kontrolowaniu żeglugi).

- Ma także możliwość m.in. zabezpieczania działań sił specjalnych, dla których okręt może być bazą - zwraca uwagę Michał Adamski.

- I jest na tyle przygotowany, że może być również dozbrojony i przekształcony w okręt typowo bojowy - dodaje Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ. - Wszystkie systemy, kadłub, konstrukcja są przygotowane do spełniania tej roli, a Stocznia Wojenna jest przygotowana, jeśli będzie zapotrzebowanie ze strony Marynarki Wojennej, na uzupełnienie czy doposaże-nie okrętu.

Wczoraj ORP Ślązak po raz drugi wyszedł w morze na testy systemów napędowych (pierwsze próby sprawdzenia części systemów odbyły się w ubiegłym tygodniu i zakończyły się wynikiem pozytywnym). Próby niebawem mają się zakończyć, a co za tym idzie, w ciągu kilku miesięcy również procedury związane z odbiorem. To będzie oznaczać zakończenie inwestycji, która trwa od blisko dwóch dekad i pochłonęła ponad 1 miliard złotych.

- Koszt jest znaczny i wynika głównie z tego, że przez wiele lat zmieniało się podejście i, z uwagi na braki finansowe, które wystąpiły w minionym okresie - przeznaczenie tego okrętu. A przez kilka lat w ogóle nic się nie działo - przyznaje wiceprezes PGZ.

Budowa jednostki jako korwety wielozadaniowej rozpoczęła się w 2001 roku. Z powodów m.in. finansowych przerwano ją w 2011 roku, wznowiono w 2012, a niespełna rok temu znowu zatrzymano i ponownie wznowiono na wniosek Inspektoratu Uzbrojenia, po zawarciu porozumienia na dokończenie budowy.

Jednostka wyposażona została w zintegrowany system walki, który łączy w funkcjonalną całość środki obserwacji oraz uzbrojenie. Ponadto współdziałanie z systemami nawigacji i łączności umożliwia wykonywanie zadań nie tylko w czasie pokoju, ale także podczas wojny.

Podstawowym uzbrojeniem jest 76-mm armata. Uzupełniają ją dwa działka 30-mm. Okręt został zbudowany w taki sposób, że można było zamontować zestaw rakiet woda - woda oraz woda - powietrze, umożliwiających obronę tego okrętu (jak i jednostek znajdujących się w pobliżu), a także uzbrojenia do zwalczania okrętów podwodnych. W takiej sytuacji okręt patrolowy ORP Ślązak może spełniać role korwety wielozadaniowej.

- Mamy nadzieję, że okręt ten będzie służył przez wiele lat polskim siłom zbrojnym - dodaje wiceprezes PGZ.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Tomasz Modzelewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.