Orzeł zastąpi kruka w herbie Częstochowy? Jest projekt

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Orzeł zastąpi kruka w herbie Częstochowy? Jest projekt

Bartłomiej Romanek

Miasto zaprezentowało projekt herbu Częstochowy. Nie ma w nim czarnego kruka utożsamianego z symbolem jasnogórskich paulinów.

Zdaniem prof. nadzw. dr. hab. Marcelego Antoniewicza, dyrektora Instytutu historii AJD i heraldyka, który opracował projekt, Częstochowa powinna wrócić do historycznego herbu sprzed 1992 r., na którym obok lwa znajdował się orzeł. Orzeł to symbol używany przez księcia Władysława Opolczyka, który w 1382 r. ufundował zakon paulinów.

Naukowcowi do swoich racji udało się przekonać prezydenta Częstochowy. - Przygotowujemy się do 800-lecia pisanych dziejów naszego miasta i to jest najlepszy czas, by dokonać różnych podsumowań i przy okazji dywagacji związanych z tym, czy wszystko w naszym mieście jest jak należy okazało się, że być może nie do końca i nie wszystko. Dotyczyło to właśnie naszego herbu. Postanowiliśmy, żeby fachowcy od heraldyki wypowiedzieli się w tym temacie, stąd prośba do prof. Antoniewicza, który jest heraldykiem oraz prof. Andrzeja Desperaka - plastyka i autora wielu herbów - mówił podczas prezentacji projektu Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.