Oscary w liczbach. Na kogo stawiają bukmacherzy? "La la land" faworytem

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Oscary w liczbach. Na kogo stawiają bukmacherzy? "La la land" faworytem

Bartłomiej Romanek

W nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się 89. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Co warto wiedzieć przez najważniejszą galą amerykańskiego przemysłu filmowego? Faworytem do zgarnięcia największej liczby nagród jest film Damiena Chazelle'a "La la land", w których główne role zagrali Emma Stone oraz Ryan Gossling.

14
"La la land" już wyrównał jeden rekord. W sumie zgarnął aż 14 nominacji, co wcześniej udało się jedynie dwóm filmom: "Wszystko o Ewie" (1950) i "Titanic" (1997). Co ciekawe film może jednak otrzymać tylko 13 Oscarów, bo otrzymał dwie nominacje w kategorii najlepsza piosenka filmowa ("City Of Stars", wyk. Ryan Gosling oraz "Audition (The Fools Who Dream)", wyk. Emma Stone). Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wielka liczba nominacji przekłada się na faktyczną liczbę nagród. "Wszystko o Ewie" otrzymał tylko 6 Oscarów, a jeszcze większymi przegranymi mogli się czuć twórcy filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", który otrzymał tylko 3 nagrody mimo 13 nominacji.

3
Tylko trzem filmom w historii ("Ich noce", "Lot nad kukułczym gniazdem", "Milczenie owiec") udało się zdobyć tzw. "wielką piątkę", czyli otrzymać jednocześnie nagrody w pięciu najbardziej prestiżowych kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka i aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz (oryginalny lub adoptowany). "La la land" ma szansę na "wielką piątkę", chociaż gdyby sprawdziły się przewidywania bukmacherów, to mu się to nie uda. O ile Emma Stone jest zdecydowaną faworytką do zgarnięcia statuetki dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, a jeszcze wyższe notowania w kategoriach scenariusz oryginalny i reżyser ma Damien Chazelle, to zdaniem bukmacherów Ryan Gossling nie zostanie najlepszym aktorem pierwszoplanowym. Tu faworytem jest Cassey Affleck za poruszającą kreację w filmie "Manchester by the Sea".

20
Rekordzistką tegorocznej gali, niezależnie od jej rozstrzygnięć, jest również Meryl Streep, która została nominowana po raz dwudziesty w karierze do głównej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Meryl Streep nominowano w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa za rolę w "Boskiej Florence". Gdyby udało się jej zwyciężyć wyrównałaby kolejny rekord. Miałaby na swoim koncie cztery Oscary podobnie, jak Katharine Hepburn. Dotychczas Meryl Streep ma na swoim koncie 3 Oscary ("Sprawa Kramerów", "Wybór Zofii", "Żelazna dama"), ale o kolejny będzie trudno, bo wyżej stoją notowania Emmy Stone i Natalie Portman za "Jackie".

6
W ubiegłym roku wszyscy żyli kolejną nominacją dla Leonardo DiCaprio i pytaniem, czy w końcu otrzyma długo wyczekiwaną statuetkę (ostatecznie nagrodzono go za rolę w "Zjawie"). W tym roku wydarzeniem jest powrót na salony Mela Gibsona. Wyreżyserowany przez niego film "Przełęcz ocalonych" otrzymał w sumie 6 nominacji m.in. za najlepszy film, najlepszego reżysera i aktora pierwszoplanowego (Andrew Garfield).

2.50
Jeśli postawimy u bukmacherów, że najlepsza aktorka pierwszoplanowa będzie ubrana w sukienkę żółtą lub złotą, to za każdego dolara, otrzymamy 2,50. Typować można również m.in. to, czy zwycięzcy będą płakać oraz jak będzie wyglądał prowadzący ceremonię Jimmy Kammel, twórca talk showu emitowanego przez telewizję ABC.

20
Milionów dolarów będzie kosztować organizatorów przygotowanie gali. Statuetka Oscara pozłacana 24-karatowym złotem, jest warta blisko 700 dolarów, a sam czerwony dywan kosztuje 25 tysięcy dolarów.

467
Tyle minut (7 godzin i 47 minut) trwa film "O.J. Simpson: Made in America" nominowany w kategorii najlepszy film dokumentalny pełnometrażowy. To najdłuższy film w historii doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową.

1
Po raz pierwszy o zwycięstwo w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny powalczy produkcja australijska. "Tanna" opowiada historię pary kochanków z wyspy Tanna, która chce być razem na przekór woli plemiennej starzyzny. Rywalami "Tanny" są: "Klient" (prod. Francja, Iran), "Mężczyzna imieniem Ove" (Szwecja), "Under Sandet" (Niemcy, Dania) i "Toni Erdmann" (Austria, Niemcy, Rumunia).

1.55
Bezpośrednią transmisję z gali wręczenia Oscarów przeprowadzi w nocy CANAL+. Relacja rozpocznie się o godz. 1.55. Skrócona relacja z gali zostanie wyemitowana na CANAL+ we wtorek, 28 lutego, o godz. 21.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.