Osiedle TAZ w Zawierciu zmieni swoje oblicze [TAK BYŁO, TAK JEST]

Czytaj dalej
Paulina Musialska

Osiedle TAZ w Zawierciu zmieni swoje oblicze [TAK BYŁO, TAK JEST]

Paulina Musialska

Już w 2016 roku ma ruszyć rewitalizacja osiedla Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie. Oprócz remontu budynków mieszkalnych czeka na nas remont budynku przy ulicy Bohaterów Westerplatte, gdzie kiedyś mieściła się łaźnia miejska.

Dzisiaj osiedle robotnicze Towarzystwa Akcyjnego w Zawierciu nie cieszy się dobrą sławą. Rozboje oraz liczne kradzieże spowodowały, że nazywane jest ono "dzielnicą cudów". Mało osób pamięta, że jeszcze w połowie XX wieku było ono jednym z największych osiedli w Zawierciu. Jednocześnie jest ono jednym z największych zabytków miasta. Powstało pod koniec XIX wieku, a do 1938 roku liczyło już 80 budynków. Dodatkowo, w 1907 roku powstała tam szkoła (obecnie Gimnazjum nr 2).

Wkrótce osiedle będzie mogło zapomnieć o złej sławie. Wszystko to za sprawą planowanej rewitalizacji, która ma być jedną z największych inwestycji 2016 roku.

Rewitalizacja to szeroki zakres działań. Priorytetowym zadaniem inwestycji będzie poprawa warunków mieszkaniowych w 20 budynkach wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych. Prace mają dostosować obiekty do współczesnych wymogów przy zachowaniu obostrzeń konserwatora zabytków. Zakładane jest również powstanie tzw. mieszkań chronionych przy ul. Niedziałkowskiego 22. Planowane jest również zniesienie barier architektonicznych oraz wprowadzenie dodatkowych elementów małej architektury takich jak ławki, stojaki na rowery czy kosze na śmieci.

- Chcemy również, by muzeum stało się miejscem artystycznych spotkań. Na siedzibę została wyznaczona zabytkowa kamienica przy ulicy Bohaterów Westerplatte, w której dawniej mieściła się łaźnia miejska. Część środków na prace budowlane, restauratorskie oraz konserwatorskie planujemy pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złożyliśmy już wniosek w tej sprawie - podkreśla Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Paulina Musialska

Jestem dziennikarzem odpowiedzialnym przede wszystkim za Zawiercie i powiat zawierciański. Pisanie łączę z pracą fotoreportera. Zajmuję się głównie sprawami ważnymi dla społeczności lokalnej.

Jedną z moich wielkich pasji jest sport. Głównie siatkówka, piłka ręczna i skoki narciarskie. Moją pasją jest także turystyka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Lubię zarażać innych moją miłością do tego terenu i pokazywać im najciekawsze jego zakątki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.