Osiedle zachodnie w Mogilnie znów najbardziej zalane po deszczu

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka

Osiedle zachodnie w Mogilnie znów najbardziej zalane po deszczu

Agnieszka Nawrocka

Osiedle zachodnie w Mogilnie najbardziej ucierpiało podczas ostatnich ulew. Wiele służb zaangażowano w ratowanie posesji.

Dziesiątki osób zaangażowano w usuwanie skutków ulewy i wichury, jaka przetaczała się na regionem wieczorem w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek. Przypomnijmy, że deszcz wyrządził sporo szkód już w środę.

W czwartek w stan gotowości postawiono wszystkie służby, bo prognozy pogody zakładały obfite opady i silny wiatr. Jak mówi Patryk Kaczmarek, rzecznik PSP w Mogilnie strażacy (zawodowi oraz ochotnicy) pracowali od środy. Przyjęli ponad sto zgłoszeń. Głównie dotyczyły one zalanych posesji prywatnych, budynków użyteczności publicznej. Najwięcej zgłoszeń było z miasta Mogilna oraz z gminy Mogilno. Zalane były posesje na obniżonym terenie, budynki z piwnicami. Jak mówi Patryk Kaczmarek prośby o interwencje się powtarzały, strażacy wracali do nieruchomości zalanych już wcześniej. Silny wiatr powalał także drzewa. Strażacy usuwali konary zagrażające bezpieczeństwu. W Jeziorkach ochotnicy ze Strzelna zabezpieczali budynek gospodarski, w którym zawaliła się część ściany.

Służby ratownicze miały najwięcej pracy na osiedlu zachodnim w Mogilnie. Przez całą noc z czwartku na piątek zabezpieczano posesje workami z piaskiem.

Pracowali strażacy PSP i OSP, pracownicy gminy, straż miejska, Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Całą akcją kierował Mirosław Kuss komendant straży miejskiej. Jak mówi burmistrz Leszek Duszyński, wszyscy ciężko pracowali przez wiele godzin.

Osiedle zachodnie jest zalewane przy każdej nawałnicy.

- To są skutki działań w latach 70. i 80. Wtedy zabetonowano osiedle, rowy melioracyjne - mówi burmistrz.

Gmina przeprowadziła już szereg inwestycji, mających pomóc w odprowadzeniu wody.

- Przy takich opadach nie jesteśmy w stanie zapobiec podtopieniom - mówi Leszek Duszyński. Jednocześnie włodarz mówi, że przedstawiciele ratusza spotkają się z mieszkańcami osiedla. Gmina będzie dalej inwestowała w system odwodnienia osiedla. Jednak potrzeba na to ogromnych środków. Na pewno więc nie uda się problemu szybko rozwiązać.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.