Ośrodki narciarskie w województwie śląskim [INTERAKTYWNA MAPA TRAS]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Drost
Jacek Drost

Ośrodki narciarskie w województwie śląskim [INTERAKTYWNA MAPA TRAS]

Jacek Drost

Narty w Beskidach to coraz częściej nie wyprawa do narciarskiego skansenu, gdzie wjechanie i zjechanie ze stoku należałoby potraktować jako szkołę przeżycia, lecz okazja do pojeżdżenia w naprawdę przyzwoitych warunkach. Zobaczcie jak i gdzie można u nas pojeździć.

Po latach marazmu i zapaści inwestycyjnej zielone światło do rozbudowy ośrodków dali prywatni właściciele wiślańskich terenów narciarskich, inwestując w nowoczesne kanapy o sporej przepustowości. Za ich przykładem poszły Istebna, Ustroń, Brenna. Nie chciał być gorszy Szczyrk, który przestał grodzić trasy i postawił na rozwój, bo jeszcze świeżo w pamięci miał to, iż przez całe dekady pełnił palmę pierwszeństwa wśród polskich ośrodków narciarskich, a później przez waśnie i spory strącił się do trzeciej, a może nawet czwartej ligi. Przypomniał narciarzom o sobie Zwardoń. Swojej szansy szukają ośrodki w Międzybrodziu Żywieckim i Bielsku-Białej.

Trudno wymienić wszystkie ważne inwestycje narciarskie, jakie zostały poczynione w ostatnich latach, ale na uwagę zasługują wielomilionowe nakłady w wiślańskiej Nowej Osadzie czy istebniańskim Złotym Groniu, gdzie działa jedyna w Beskidach 6-osobowa kanapa. Cieszą: oddana w poprzednim sezonie 4-osobowa kolejka z Jaworzyny na Skrzyczne, oraz nowoczesna kolejka w ośrodku ZwardońSki.

Słowackka spółka Tatry Mountain Resorts kupiła Szczyrkowski Ośrodek Narciarski i ma ambitne zamiary co do Czyrnej i Soliska. Słowacy planują wybudować w Szczyrku kolej gondolową (10- osobowe wagoniki, podobne do tych, jakie pracują po południowej stronie Chopoka i w Tatrzańskiej Łomnicy), a także cztery 6-osobowe i jedną 8-osobową kanapę. Do tego cztery wyciągi orczykowe. Łączna przepustowość wyciągów wzrośnie więc niemal dwukrotnie – do 18,2 tys. osób na godzinę. Powstanie także nowoczesny snowpark, a także specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych narciarzy. Na równie ambitne inwestycje liczą w ośrodku Pilsko, który Słowacy także zamierzają kupić. Do transakcji ma dojść jeszcze w tym roku.

Zobacz interaktywną mapę ośrodków narciarskich w Beskidach

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.