Ostatni moment na spisanie się - jak to szybko i sprawnie zrobić w Toruniu?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Adam Mroczek

Ostatni moment na spisanie się - jak to szybko i sprawnie zrobić w Toruniu?

Adam Mroczek

To już ostatnie chwile na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, powinni się pospieszyć, bo w przeciwnym wypadku mogą zostać ukarani wysoką grzywną.

Ostatni moment na spisanie się!

Dziś, 30 września 2021 r., upływa termin dopełnienia obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Aby umożliwić spisanie się wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia będzie działał tego dnia aż do północy. Od godz. 8:00 aż do godz. 24:00, w Urzędzie Miasta Torunia przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 8 będą czekali rachmistrzowie oraz członkowie Gminnego Biura Spisowego, którzy pomogą poprawnie wypełnić formularz. Udział w spisie jest obowiązkowy, a za jego niewypełnienie przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Przypominamy także o innych możliwościach spisania się.

Ile osób już się spisało?

- Większość spośród spisanych, ponad 50 proc., zrobiła to poprzez internet - mówi Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Pozostali, którzy dopełnili tego obowiązku, zostali spisani przez rachmistrzów, którzy dzwonili do respondentów lub sami mieszkańcy dzwonili na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99. Były również tzw. bezpośrednie wywiady, czyli rachmistrz przychodził do domu bądź dany obywatel spisał się u rachmistrza w punkcie spisowym. Takich punktów od początku spisu było uruchamianych w naszym regionie bardzo wiele. W minioną sobotę (25 września) okazją była noc spisowa w Urzędzie Miasta w Toruniu. Punkt działał od godz. 8 aż do północy.

Warto też zaznaczyć, że osoby, które spisują się przez internet czasem popełniają jeden istotny błąd. Zakładają konto na stronie spisu, zaś potem w ciągu 14 dni nie spisują się. W efekcie, po upływie tego czasu, konto jest już nieważne i nie można się na nie zalogować. Taka osoba na swój numer PESEL próbuje założyć drugie konto, a system pokazuje jej błąd techniczny. Właśnie taka sytuacja spotkała naszą czytelniczkę z regionu - dodaje Michał Cabański.

W jaki sposób można się jeszcze spisać?

Najpowszechniejszym i najprostszym dla znacznej części społeczeństwa sposobem dokonania spisu jest ankieta wypełniona w internecie. Link do strony z formularzem znajduje się https://spis.gov.pl/

Natomiast osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:

Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu, ul. Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307. Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie na nr tel. tel. 539 671 358. Punkt czynny odo godz. 15.;

Punkty Spisowe w Urzędzie Miasta Torunia

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.