Ostatnia biała plama

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Maleta

Ostatnia biała plama

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

Pierwsze tabliczki ze zmienionymi nazwami ulic w ramach ustawy dekomunizacyjnej już zawisły. Do rozwiązania pozostaje tylko sprawa nowego patrona ulicy Rzymowskiego. Mieszkańcy w konsultacjach zagłosowali za św. Jerzym. Z kolei większościowy klub PiS podnosił rację tych białostoczan, którzy chcieli w nazwie Tadeusza Jasińskiego, bohaterskiego obrońcę Grodna z września 1939. Na szczęście wydaje się, że wszyscy poszli po rozum do głowy. Ulica jest na tyle długa, że starczy miejsca dla obu patronów. Szkoda, że w tym duchu nie podchodzono do zmiany nazw, gdy nie wymuszała ich ustawa.

Innym paradoksem tamtego czasu było też odkomunizowanie pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej. Niewątpliwie napis „Bóg, honor, ojczyzna” został umieszczony nielegalnie, ale być może dzięki temu pomnik został zachowany dla potomności. Bo w przeciwnym razie na mocy wyroku sądu mógłby - jak na warszawskiej Pradze - zostać rozebrany.

W Białymstoku została już chyba tylko jedna biała plama. I bynajmniej nie w nazwie ulicy, ale treści tablicy wiszącej na budynku podlaskiej policji. Aż dziw, że wiceminister Jarosław Zieliński jeszcze jej nie zdekomunizował. Wszak mija ją ilekroć odwiedza komendę.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.