Ostrów Tumski na liście UNESCO? Poznań powoła zespół, który ma pracować nad kandydaturą

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Ostrów Tumski na liście UNESCO? Poznań powoła zespół, który ma pracować nad kandydaturą

Błażej Dąbkowski

Najpóźniej we wrześniu miasto chce powołać zespół ekspercki, który podejmie decyzję o wskazaniu miejsc w Poznaniu, które będą walczyć o wpisanie na listę UNESCO. – Do tej pory jako region mieliśmy pecha, bo żadne miejsce w Wielkopolsce nie zostało na nią wpisane – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Od kilku miesięcy w Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej trwają wytężone prace związane z wyselekcjonowaniem miejsc, które mogłyby zostać kandydatami do znalezienia się liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Trzeba szukać oryginalnych pomysłów

– Mamy już pozbierane i opisane różne koncepcje, ich słabe i mocne strony. Jeszcze kilkanaście lat temu na listę wpisywano z Polski głównie obszary starych miast, jednak teraz ta tendencja mocno się zmieniła. Dlatego, że Europa jest w tej chwili na niej nadreprezentowana, trzeba starannie szukać oryginalnych pomysłów

– tłumaczy Jan Mazurczak, prezes PLOT.

Jakie to miejsca? Mazurczak nie chce zdradzać, bowiem ma je ostatecznie wskazać zespół, który dopiero zamierza powołać prezydent Poznania. Ma się to wydarzyć najpóźniej do września, a w jego skład wejdą m.in. miejski konserwator zabytków, plastyk miejski, czy przedstawiciele Biura Koordynacji Projektów.

Czytaj też: Czy poznańskie targowiska zostaną wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO? To pomysł jednego z poznańskich radnych

Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że najpoważniejszym kandydatem powinien być Ostrów Tumski oraz szachownicowy układ ulic znajdujący się na poznańskim Starym Mieście. Ta pierwsza kandydatura może wpisać się w szerszy scenariusz zgłoszenia większego obszaru dziedzictwa kulturowego, jakim są początki państwa polskiego. To z kolei wymagałoby rozpoczęcia szerszych rozmów między innymi z Kościołem oraz innymi samorządami. To delikatne kwestie, dlatego w tej chwili, urzędnicy nie chcą mówić o szczegółach.

– Do tej pory, jako region, mieliśmy pecha, bo żadne miejsce w Wielkopolsce nie zostało wpisane na listę UNESCO. Chcemy żeby się to w końcu zmieniło, choć mamy świadomość, że obecnie nie jest to łatwe zadanie. Będziemy musieli szukać sojuszników, ale wierzę się nam się to uda

– komentuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Aby Poznań mógł pojawić się na liście, najpierw należy swój projekt zgłosić do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Konieczna jest również zgoda Głównego Konserwatora Zabytków. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia kandydatury, trafia ona na listę informacyjną UNESCO, gdzie może "terminować" nawet przez kilka lat. Jak jednak przekonuje prezes PLOT, sama informacja dotycząca zabiegania o wpis jest istotna dla rozwoju lokalnej turystyki.

Sprawdź również: To już ostatnie chwile targowiska Bema w Poznaniu. Jak dziś wygląda to kultowe miejsce? Zobacz zdjęcia

– Kiedy podejmujemy rozmowy z zagranicznymi biurami podróży, często pada pytanie o listę UNESCO. To dla nich często warunek brzegowy, by negocjacje zakończyły się sukcesem. Te wszystkie miejsce, które w ostatnich latach trafiły na listę notowały szalony wzrost, nawet kilkusetprocentowy, odwiedzin. Sam status kandydata jest już ważny, bowiem sporo pisze się o takich miejscach – tłumaczy Jan Mazurczak.

Radny chce targowisk na liście UNESCO

Przypomnijmy, że kilka dni temu miejski radny Paweł Sowa z okazji święta patronów miasta świętych Piotra i Pawła postanowił złożyć interpelację do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka w sprawie wpisania poznańskich targowisk w dzielnicach wielkomiejskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeczniczka urzędu miasta zapowiedziała, że tej propozycji przyjrzy się teraz miejski konserwator zabytków.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa poznańskich radnych. W 2017 r. radna Lidia Dudziak z PiS zaproponowała podjęcie kroków zmierzających do wpisania poznańskiego Starego Miasta na listę.

Lista UNESCO obejmowała na koniec 2019 r. 1121 obiektów w 165 państwach, w tym 16 w Polsce.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.