Oświatowy spór w Zielonej Górze trwa

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Oświatowy spór w Zielonej Górze trwa

Leszek Kalinowski

We wtorek, 18 kwietnia, rozpoczyna się nabór do przedszkoli. Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny 2017/18 nie tylko w tych placówkach? Szykują się duże zmiany. Zdania na ich temat są podzielone

Na środowej nadzwyczajnej sesji rady przyjęto kolejne uchwały, związane z nową siecią placówek oświatowych. Ale nie wszystkie przeszły. Chodzi o uchwałę, dzięki której Czekoladowe Przedszkole przy ul. Jana z Kolna miałoby nową siedzibę - w SP-6 przy ul. Moniuszki („Szóstka” przenosi się na ul. św. Kingi). A druga uchwała dotyczyła likwidacji oddziałów przedszkolnych w większości istniejących szkół podstawowych. A to dlatego, że nie będzie w nich miejsc na zerówki. Uczyć się tutaj będą też siódmoklasiści.

- Dziękuję radnym PiS, że mieli odwagę zagłosować przeciwko reformie oświaty, którą chce wprowadzić ich rząd - mówił prezydent Janusz Kubicki, wcześniej podkreślając, że on w przeciwieństwie do prezydenta RP i rządu przestrzega prawa. A skoro zobowiązano go przepisami do przygotowania nowej sieci szkół, dostosowanej do reformy oświaty, to ją przygotował. Zdaniem radnej PiS Bożeny Ronowicz - prezydent kłamie. Radni PiS nie zagłosowali przeciw reformie. Bo żadna z uchwał na nadzwyczajnej sesji nie dotyczyła reformy oświaty! Nie musiały one też stanąć na nadzwyczajnej sesji. Trzeba było z nimi poczekać do zwykłej. I przedstawić na komisji edukacji.

- A czego te uchwały dotyczą? Miasto niczego by nie zmieniało, gdyby nie reforma - tłumaczy prezydent. - Nie tylko samorządy są przeciw, ale i nauczyciele, rodzice. Wyrażając to w licznych protestach, a nawet strajkach.

- To nieprawda. Nauczyciele w podstawówkach, liceach i technikach są zadowoleni ze zmian - twierdzi B. Ronowicz.

Nie zgodziła się na sesji na przenoszenie przedszkola z ul. Jana z Kolna (zostanie tam jego filia) na ul. Moniuszki, do obecnej Szkoły Podstawowej nr 6. Bo jej zdaniem, tam byłoby lepsze miejsce dla VI LO. Przedszkole powinno być przeniesione do Gimnazjum nr 2. Tego chcą rodzice i nauczyciele. I rodzice.

Wiceprezydent Wioleta Haręźlak nie kryła zdziwienia. Przecież nowa sieć placówek oświatowych uzyskała pozytywną opinię lubuskiej kurator oświaty, która jest z nadania PiS. Tymczasem np. za wspomnianą uchwałą, dotyczącą przedszkola, zagłosowali tylko: Grzegorz Hryniewicz (Zielona Razem) i Tomasz Nesterowicz (SLD).

- Jestem zła. Przecież te uchwały były konsekwencją wcześniej przyjętych uchwał intencyjnych - mówiła wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Radni się pogubili. Nie wiedzieli, jaki przycisk naciskają.

- Pogubili się radni PO i klubu Zielona Razem, bo prezydent swoim wystąpieniem przeciwko reformie im namieszał - uważa Bożena Ronowicz. - My wiedzieliśmy za czym głosujemy.

Radni PO i Zielonej Razem od początku twierdzą, że reforma wywraca cały system oświaty w mieście. To nie tylko likwidacja gimnazjów. Jak mówią - miasto musi wydać na reformę 30 mln zł. A można by je przeznaczyć na remonty dróg.

- A jak PO wprowadzało sześciolatki do szkół? - przypominał radny Piotr Barczak (PiS).

- Nie jesteśmy przeciwko zmianom. Ale sensownym i rozłożonym w czasie - mówi prezydent. - Sześciolatki były wprowadzane przez 4 lata, nie wywracały całego systemu. Były też na to pieniądze. Teraz mamy 4 miesiące i brak funduszy na dostosowanie placówek do wymogów reformy, która nie jest przygotowana. Nikt nie myśli o dzieciach. Podwójnym roczniku, który się pojawi...

A odrzucone uchwały? Powrócą na zwyczajną sesję. W środę rozpoczyna się nabór do przedszkoli...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.