Teresa Semik

Oto Kopernik. Tyle że wyglądał zupełnie inaczej. Zagadki historyczne pomaga nam rozwiązać kryminolog, prof. Jan Widacki

Jak wyglądał Kopernik, naukowcy próbowali odtworzyć m.in. analizując jego czaszkę. Tyle, że niekompletną Fot. Wikipedia Jak wyglądał Kopernik, naukowcy próbowali odtworzyć m.in. analizując jego czaszkę. Tyle, że niekompletną
Teresa Semik

Królowa Jadwiga była wysoką blondynką, silnie zbudowaną. Jej czaszka jest raczej męska. Co innego Kochanowski, z głową małą, jak u kobiety. Ale dlaczego szczątki poety spoczywają bez tej czaszki? Zagadki historyczne pomaga nam rozwiązać kryminolog, prof. Jan Widacki

Jan Długosz pisał, że „nie było podówczas piękniejszej w całym świecie niewiasty”, ale królowej Jadwigi, zmarłej w połogu, na oczy nie widział. Zdecydowanie więcej mógł powiedzieć o jej powierzchowności prof. Jan Olbrycht, medyk sądowy, który badał szczątki Jadwigi, gdy w 1949 otwarto jej grób w katedrze wawelskiej. Miała wzrost dzisiejszej modelki, 175-182 cm. Budowa ciała była charakterystyczna raczej dla mężczyzny: miednica wąska i wysoka, „w każdym razie mało kobieca”. Wiek królowej, zdaniem medyka sądowego, to w przybliżeniu około 28 lat, co wywołało spór wśród historyków. Uważali, że Jadwiga była niższa i młodsza, a dokładna data jej urodzin nie jest wciąż znana. Nie da się określić wieku metrykalnego z dokładnością do roku na podstawie badań szkieletu, czego pewnie oczekiwaliby historycy.

Jan Widacki, autor książki „Detektywi na tropach zagadek historii” przypomina, że w rozstrzygnięcie wielu sporów z przeszłości zaangażowali się kryminalistycy i medycy sądowi. W sprawie królowej Jadwigi do podobnych wniosków doszedł nestor krakowskich antropologów, prof. Izydor Kopernicki, który badał jej grób w 1887 . Ocenił ją jako „kobietę rosłą i silnie zbudowaną”. Wiek, na podstawie mało zużytych zębów, określił na ok. 30 lat. Królowa wcześnie zaczęła się więc starzeć, jeśli wierzyć historykom, że zmarła w wieku 25 lat. Prof. Kopernicki zauważył też: „Wygląd ogólny czaszki jest raczej męski niż kobiecy, a to z powodu sporej wielkości tejże”. Włosy miała blond, bródkę zaokrągloną.

Przyczyn śmierci Jadwigi nie udało się określić, ale - jak sugeruje prof. Widacki - tak wąska miednica może wyjaśnić przyczynę ciężkiego porodu i powikłania, które mogły doprowadzić do zgonu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.